latin amerikan haber yorum

Oaxaca Direniyor

Posted by lahy 01/11/2006


Meksika’nın Oaxaca kentinde beş aydır süren protestolardan sonra şehre sürülen federal polis Halk Meclisi kontrolüne son verdi. Eylemciler Pazartesi günü şehri ele tekrar geçirmek amacıyla harekete geçti.

Meksika’nın Oaxaca kentinde gösteriler yeni bir boyut kazandı. Pazartesi günü kenti tekrar ele geçirmek isteyen eylemciler ve çevik kuvvet ekipleri arasında saatlerce süren çatışmalar meydana geldi.

Devlet Başkanı Vicente Fox, Oaxaca Valisi Ulises Ruiz’in istifa etmesi talebiyle yaklaşık beş aydır süren protestoları bastırmak amacıyla haftasonu federal kuvvetleri kente yollamıştı. Protestolar boyunca fiilen eylemcilerin oluşturduğu Oaxaca Halk Meclisi’nin denetiminde olan kent, federal kuvvetlerin gece baskınıyla tekrar devletin kontrolüne geçti.

Pazartesi günü kenti geri almak için harekete geçen binlerce gösterici, “mücadeleye devam” sloganlarıyla Zocalo Meydanı’nda toplandı. Bu sırada çıkan şiddetli çatışmalar saatlerce sürdü. Meydanda tutunamayan göstericiler akşam saatlerine kadar çevre sokaklarda kurdukları barikatlarda polisle çatışmaya devam ettiler. Protestocular Ruiz’i defedene kadar eylemlere devam etmeye kararlı olduklarını belirttiler.

Geçtiğimiz hafta çatışmalar sırasında yerel polis, üç kişinin ölümüne sebep olmuştu. Ölenler arasında, alternatif haber ajansı Indymedia’nın bir muhabiri de bulunuyor.

Meksika Kongresi’nin Ruiz’e istifa çağrısında bulunduğu, ancak Ruiz’in bu çağrıya olumsuz yanıt verdiği belirtiliyor. Ruiz, Pazartesi günü yaptığı açıklamada hayatın birkaç saat içerisinde normale dönmesini beklediğini açıklamıştı.

Eylemlerin merkezinde yer alan öğretmenler, Mayıs ayında daha yüksek ücret ve daha iyi çalışma koşulları talebiyle gösterilere başlamıştı. Vali Ruiz’in polise barışçıl bir şekilde devam eden gösterilere müdahale emri vermesinden beri eylemciler Ruiz’in istifa etmesini talep ediyorlar. Yolsuzluk ve despotlukla suçlanan Ruiz, görev süresinin bittiği 2010 yılına kadar ofisten ayrılmayacağını ifade ediyor.

Yerel yönetimle ilgili sorunlar nedeniyle başlayan gösterilerin bu denli uzun sürmesinin Meksika halkında iktidara karşı artan hoşnutsuzluğun göstergesi olduğu ve farklı bölgelerde de benzer eylemlerin patlak verebileceği belirtiliyor. Zapatista gerillaları da, eylemcilere destek vermek amacıyla 1 Kasım’da yol işgalleri gerçekleştireceklerini duyurdular. Çatışmalar nedeniyle Oaxaca’daki okullar hâlâ kapalı bulunuyor.(SOL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: