latin amerikan haber yorum

Latinlerin BM Yarışı Sona Erdi

Posted by lahy 03/11/2006


BM Güvenlik Konseyi’nin Latin Amerika ve Karayip grubundan daimi olmayan üyesi olabilmek için günlerdir birbirleriyle yarışan Guatemala ve Venezuela adaylıktan çekilerek Panama’yı aday gösterdiler.Guate-mala ve Venezüela’nın dışişleri bakanlarının New York’taki toplantılarına ev sahipliği yapan Ekvador’un BM Daimi Temsilcisi Diego Cordovez “İki ülke kendilerinin yerine Panama’yı Konsey üyeliği için aday gösterme konusunda anlaştılar” dedi.

Cordovez, Guatemala Dışişleri Bakanı Gert Rosenthal ile Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro’nun kararlarını, Latin Amerika ve Karayip ülkeleriyle yapılacak bir toplantıda açıklayacaklarını ve Panama’yı desteklemeleri konusunda grubun onayını isteyeceklerini söyledi.

ÇOĞUNLUĞA ULAŞAMADILAR
BM Genel Kurulu’nda şimdiye dek yapılan 47 turda, birbirleriyle yarışan Guatemala ve Venezuela, Konsey’e seçilmek için gerekli olan üçte iki çoğunluğa ulaşamadı. Son yapılan oylamada ABD tarafından desteklenen Guatemala 101 oy alırken, Venezuela 78 oyda kaldı. İki ülkeden biri bu turda üçte iki çoğunluk olan 122 oyu alabilseydi Konsey’e seçilmiş olacaktı.Panama’nın Latin Amerika ve Karayip ülkeleri tarafından desteklenmesi halinde, görev süresi 31 Aralık 2006’da dolacak olan Arjantin’in yerini alacak ve iki yıl süreyle Güvenlik Konsey’inde görev alacak. BM Genel Kurulunda 16 Ekimde yapılan ilk seçimlerde, Güney Afrika, Endonezya, Belçika ve İtalya, BM Güvenlik Konseyi’nin yeni daimi olmayan üyeleri olarakseçilmişti. BBC

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: