latin amerikan haber yorum

Meksika polisi üniversiteye saldırdı

Posted by lahy 04/11/2006


5 aydır halk işgallerine ve kitlesel eylemlere sahne olan Meksika’nın Oaxaca kentinin kontrolünü yeniden ele geçirmeye çalışan Federal Polis Savunma Kuvvetleri (PFP) görevlileri, Özerk Benito Juarez Üniversitesi’ne saldırdı. Polis ile öğrenciler arasında çıkan çatışmada 8 kişi yaralanırken, çatı örgütü “Oaxaca Halk Meclisi” (APPO) üyeleri, PFP’yi; “stratejik önemi” olan Benito Juarez Üniversitesi’nden kovmayı başardı. APPO’nun sesi olarak bilinen “Üniversite Radyo”sunun da bulunduğu Juarez Üniversitesi’nde 6 saat süren ablukanın ardından APPO üyeleri, güvenlik güçlerini püskürttü.

Meksika yasalarına göre güvenlik güçleri, üniversite rektörünün izni dahilinde kampusün içine girebiliyor. PFP’nin, Benito Juarez Üniversitesi rektörünün itirazına rağmen kampuse girdiği ifade edildi.

PFP’nin devlet televizyonu Kanal 9’un binalarını ise, tahliye ettiği ve kampların düzenlendiği uluslararası Oaxaca-Mexico yolu üzerindeki APPO’nun sembolik barikatını dağıttığı bildirildi.

Oaxaca eyaletinde, haziran ayında öğretmenlerin düzenlediği bir mitingdeki sert polis müdahalesinden bu yana kent yatışmadı. Kamu emekçilerini destekleyen APPO, Oaxaca Valisi Ulises Ruiz’in eylemleri şiddetle bastırmak için sivil polis ve devlet görevlilerini kullandığını belirterek, yargılanmasını talep etti. Emekçiler, Ruiz’in istifa etmesini, eğitim emekçilerinin ücretlerine zam yapılmasını da istiyor.

Ruiz direniyor

Bu arada vali Ruiz, federal yetkililerin Adalet Divanı’nda yaptığı “istifa veya izne çıkma” çağrısını ikinci kez reddetti. Ruiz, pazartesi günü yapılan ilk talebi yasal temsilcileri aracılığıyla reddettiğini açıklamış ve kendisini itham edenlerin, “eyaleti tutsak alanların kanuna aykırı davranışlarından” dolayı görevinde kalacağını ifade etmişti.

Diğer taraftan Meksikalı halkçı lider Lopez Obrador’un liderliğindeki “İlerici Geniş Cephe”, Oaxaca halkına destek amacıyla önümüzdeki hafta bir eylem düzenleme çağrısı yaptı. Demokratik Devrim Partisi (PRD), İşçi Partisi ve Birleşme Partisi’nin açıklamasında, PFP müdahalesinin sorunu çözemediği gibi siyasi krizi ve yönetim kabiliyeti eksikliğini de derinleştirdiği vurgulandı.

Öte yandan Zapatistler de, Oaxaca halkıyla dayanışma mesajı yayınlayarak, Meksika halkını Oaxacalılara destek vermeye çağırdı. Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu (EZLN), Ruiz’in devrilmesi ve federal askerlerin kentten çıkarılması için çağrı yaptı.(evrensel)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: