latin amerikan haber yorum

Haiti başkanından Küba’nın gösterdiği dayanışmaya övgü

Posted by lahy 06/07/2010

Haiti başkanından Küba’nın gösterdiği dayanışmaya övgü dayanışmaya övgü Havana, 3 Temmuz (Prensa Latina) Küba’da resmi ziyaret için bulunan Haiti başkanı Rene Preval, 12 Ocak 2010’da ciddi yıkıma yol açan Haiti depremi sonrası Küba’nın gösterdiği dayanışması için “mükemmel” ifadesini kullandı.

Küba başkan yardımcısı Esteban Lazo ile yaptığı görüşmenin ardından basına verdiği demeçte Preval, Kübalıların yardım etmek için depremi beklemediklerini, 12 Ocak tarihinden çok önce de ülkelerinde halk için çalıştıklarını söyledi.

Küba’nın Haiti’ye yardımları 1998’de, George Kasırgası’nın Haiti’yi vurduğu dönemde başlamıştı. Kasırga 220.000’den fazla insanın ölümüne, 300.000’den fazlasının yaralanmasına neden olmuş ve geride nereyse yarım milyon kadar mağdur bırakmıştı.

Preval Prensa Latina’ya yaptığı açıklamada, Haiti halkının Kübalı hekimleri çok önemsediğini ve ‘Tanrı’dan sonra geldiklerini’ düşündüğünü söyledi.

Preval “Bu değerlendirme Kübalı sağlık personelinin, eğitim, tarim, inşaat, balıkçılık, havacılık ve şeker endüstrisi alanlarına kadar genişlemiş dayanışmanın önemli bir parçası olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

Venezuela’nın üç aşamalı programı geliştirebilmeleri için yaptığı maddi yardımlarını da öven Preval, bunların özellikle halk sağlığı alanında olduğunu ve bu kapsamda onlarca kapsamlı tanı merkezinin kurulacağını söyledi.

Haiti başkanı ülkesinin depremin ardından Birleşmiş Milletler’in New York’taki merkezinden birçok yardım sözü aldığını, ancak Küba’nın ülkesi ile dayanışmasını hiç unutmadığını sözlerine ekledi.

Preval açıklamasında “bizim çabamız Havana ile Port-au-Prince arasındaki bağları güçlendirmek yönündedir ve nitekim bu yakın ilişkiden Kübalılardan daha çok Haitililer yarar sağlamaktadır. Zaten Küba hükümetinin ve halkının enternasyonalizmi çıkara dayanmıyor. İhtiyacı olana koşulsuz yardım yapılıyor” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: