latin amerikan haber yorum

Venezüella’da İşçilerin Yönettiği Bir Elektrik Santralı

Posted by lahy 14/08/2010

Edward Ellis – Correo del Orinoco International

Agustos, 11, 2010

Venezüella Enerji Bakanı Ali Rodriquez La Mariposa’da bulunan Enerji üretim tesisini ziyaret ederek,  tesisin Güneydoğu Caracas ve Altos Miranda’nın ihtiyacına cevap verebilecek seviye de olan  45 megawatts (MW)  elektrik üretme seviyesine ulaşacağını açıkladı.

Elektrik Santralına geçtiğimiz Mart ayında, ülkeyi etkileyen elektrik krizine yanıt olarak olarak işçiler tarafından  el konulmuştu.

Başkan Yardımcısı Elias Jaua geçen perşembe  ” Atıl makineları çalışır hale getirmenin yanı sıra, nufüsün büyümesini ve yükselen yaşam standartlarını göz önüne alarak  enerji üretim kapasitesini artırıyoruz.” dedi.

Küba’nın Elektrik Sendikasına bağlı işçiler 20 yıldan beri ihmal edilen fabrikanın yenilenmesine yardımcı oldular.

Jaua, ” Bu, Başkan Hugo Chavez’in ulusal elektrik krizine çare bulmak için elektrik sektörü işçilerin katılmasına dair verilmiş politik bir karardır.  Kübalı işçilerin yardımı ile, geçmiş hükümetler tarafından  elektrik sektörünün özeleştirilmesini sağlamak için tümüyle çürümeye bırakılmış olan bu fabrika yenilendi ” dedi.

HİDRO ELEKTRİK SANTRALLARA BAĞIMLILIK

Venezüella’nın ürettiği elektriğin yüzde 70’i Bolivar eyaletinde bulunan Gori barajına kurulan hidroelektrik santrallardan geliyor.

Bu yılın başlarında karşılaşılan kuraklık sonucu barajın su seviyesi düşerek, elektrik üretiminin kesintiye uğramasına ve ülke çapında kesintilere neden olmuştu. Ülkeyi krizden çıkarmak için gerekli bilgi ve yeteneğe sahip olduklarını bildiren devlet enerji firmesı Corpoelec işçileri geçen Eylül’de gösteriler yaparak şirketin yönetiminde söz sahibi olmayı talep ettiler.

İşçiler, bir çok programın Corpoelec’de ki mevcut aşırı bürokrasiden kaynaklandığını iddia ettiler.

Geçtiğimiz Aralık’da enerji sektöründe ki işçilerle tarihsel bir anlaşma imzalayan hükümet, işçilerin şirketin yönetimine katılımı ve  şirkette karar verme mekanizması hakkında bir anlaşma imzaladı.

İşçiler tarafından gerçekleştirilen La Mariposa elektrik santralının yeniden üretime geçişi hükümetin izlediği, ülkenin elektrik sektörünü rehabilite etme ve çeşitlendirme politkasının bir örneğidir.

ENERJİ  PLANI

Santralı ziyaret sırasında konuşan Elektirik Bakanı Ali Rodriguez gelecekte ortaya çıkabilecek problemleri önlemek için alınacak tedbirler hakkında konuştu.

Ayrıca, “ Halen çözülmesi gereken problemler vardır, işçileri transmisyon sistemlerinin gelişmesi ve bazı örneklerde, dağıtım şebekesinin gelişmesine kattığımız problemlerdir,  venezüella’nın bütün elektrik şebekesini yeniliyoruz.” dedi.

Yenileme programının bir parçası olarak Zulia eyaletinde elektrik kapasitesi 3,000 MW artırılırken,  And bölgesine yeni bir baraj ve elektrik santralı inşa ediliyor.

LAHY NOTU:

Başkan Hugo Chavez, iktidara geldikten sonra  özelleştirme programlarını durdurarak su ve elektrik fiyatlarının yükselmesini yasakladı. Bu gelişme sonrasında enerji firmaları yeni yatırımlar yapmadıkları gibi, mevcut tesisleri de modernleştirmediler. Son 11 yıl içerisinde inşa edilen küçük enerji santralları ise, mevcut elektrik santrallerinin tam kapasite çalışmaması nedeni ile tüketimin artması sonucu doğan açığı karşılamaktan uzaktırlar. İki yıldır süren elektrik üreten firma ve santrallerin millileştirmeleri etkili, verimli ve daha az bürokratik bir idari mekanizma yaratılamaması nedeni ile eleştirilmektedir.

Giderek büyüyen ve ciddi bir sorun haline gelen enerji krizi karşısında işçilerin yönetime katılmaları ve seferber olmalarını sağlamak için her işbiriminde işçi konseyleri ve toplantılarda yapıldı. Elektrik işçileri Federasyonu (FETRAELEC) sektör çapında iş ve ücret eşitliği sağlarken, işçilerin yönetime katılmalarını garanti altına alan bir sözleşme imzaladı. Elektrik sektöründe sosyalist elektrik işletmelerinin yaratılması ve sanayinin örgütlemesi halen tartışılmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: