latin amerikan haber yorum

Türkiyeli sosyalistlerden Venezüella’ya destek eylemi

Posted by lahy 15/08/2010

ANF

18:02 / 14 Auğustos 2010

İSTANBUL – ABD’nin Venezüella’ya karşı Kolombiya’ya askeri üs kurmasına tepki gösteren Türkiyeli sosyalist ve komünist örgütler, Venezüella halkına destek gösterisinde bulundu.

ABD Baskısı altındaki Venezüella’ya destek amacıyla Taksim’de bir araya gelen sosyalist ve komünist örgütler, dünya haklarının ABD emperyalizmine teslim olmayacağı mesajını verdiler.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), ESP, Halk Cephesi, Halkevleri ve Kaldıraç tarafından organize edilen eylemde “ABD Venezüella’dan elini çek!” ve “Kahrolsun ABD emperyalizmi’ pankartını taşındı. Eylemci grup Taksim tramvay durağından Galatasaray lisesine yürüyerek ”Venezüella halkı yalnız değildir”, ”Emperyalizm yenilecek, direnen haklar kazanacak” şeklinde sloganlar attı.

Galatasaray meydanında katılımcılar adına söz alan Remzi Uçucu, tüm dünya ülkelerini hegemonyası altına almak isteyen ABD’nin şimdi de “faşist rejim tarafından yönetilen Kolombiya’ya askeri üsler kurup Venezüella haklına ve halkçı rejimine yönelik tehditlerini sürdüğünü” söyledi.

Emperyalizmin en somut metotlarından bir tanesinin “askeri saldırıları arttırarak, provokasyonlar yaratarak, hakları bir birine düşürmek” olduğunu belirten Uçucu, bu nedenle Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Kafkasya’ya, Yakın Doğu’dan Uzak Asya ‘ya Afrika ya kadar neredeyse tüm dünyanın emperyalizmin askeri, ekonomik, siyasi saldırı alanına dönüştüğünü vurguladı.

Uçucu, “Gün oluyor Kuzey Kore’nin füze çalışmaları bahane olurken, gün oluyor İran’ın nükleer santral kurmasının öne çıkartılıyor. Gün oluyor Filistin direnişi, Lübnan halkının bağımsızlığı isteği bahane ediliyor” dedi. “ABD’nin bir taraftan 50 yılı aşkın bir süredir Küba halkına ve meşru devletine ambargo uygularken, diğer bir yandan işbirlikçi İsrail devletiyle Gazze halkını katlettiğini” söyleyen Uçucu,” Ancak haklar bu baskılara boyun eğmiyor ve eğmeyecek. Tıpkı bugün Venezüella halkının gösterdiği iradeyle bu saldırılara karşı gardını almış tüm haklar yavaş yavaş yediden diriliyor. Biz buradan başta Venezüella halkı olmak üzere tüm hakları selamlıyoruz ve sonuna kadar destekliyoruz” diye konuştu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: