latin amerikan haber yorum

Peru’da İşçi, öğrenci ve öğretmenlerin birlikte direnişi

Posted by lahy 19/08/2010
Kapitalizmin  2008’de başlayan ve halen sürmekte olan sistemik krizi neo-liberalizmin sorgulanmasına yol açtı. Yeni bir model ve çözüm arayışları ile ilgili tartışmalar sol ve alternatif yayın organları ile sınırlı kalmadı.  Neoliberalizmin sorunları yoğun bir şekilde tartışılırken çözüm arayışları giderek neoliberal bir çerceve belirlenmeye başladı.  Örneğin, piyasaların yeteri gibi denetlenmemesi bir problem olarak saptanırken gerekli yasalar çıkarılarak denetim sağlanırsa neoliberal modelin başarılı bir şekilde uygulanabileceği fikri geçerlilik kazandı. Yanlış olan neoliberalizm değil de piyasaların yeterince denetlenmemesi idi. Kriz sırasında giderek açıılan zengin ve fakirler arasındaki uçuruma rağmen, özelleştirme gibi neoliberal yaptırımlar dünyanın bir çok ülkesinde kalkınma yolunda atılmış adımlar olarak tanıtılmaya ve uygulanmaya devam ediyor.

ABD ve Avrupa’da kriz nedeniyle eğitim bütçelerinde önemli kesintilere gidildi. Bu kesintiler bir yandan  binlerce öğretmen ve işçinin işlerini kaybetmesine yol açarak eğitimin kalitesini düşürürken, diğer yandan da yeni bir özelleştirme dalgasının gündemde olduğunu göstermektedir. Venezüella ve Bolivya gibi istisnalara rağmen Latin Amerika ülkeleri de neoliberalizmin özelleştirme furyasından kendilerini kurtarabilmiş değillerdir.

Son olarak Peru’da Başkan Alan Garcia yeni neoliberal tedbirlere imza attı:  bir yandan öğretmenlerin haklarında kısıtlamalar getiren yanı yasaları parlamentoya sunarken diğer yandan da  üniversitelerin bütçelerini yüzde 75 oranında keserek özelleştirmelerin önünü açtı. Buna paralel olarak üniversitelerde sosyal muhalefetin kriminalize edilmesini amaçlayan tedbirler aldı.   Hükümet, 30 kadar Aydınlık Yol taraftarının bir üniversite içinde bir gösteri yapmasını gerekçe göstererek üniversitelere güvenlik güçlerinin yerleştireleceğini duyurdu.

Hükümetin bütçe kesintileri ve üniversitelere güvenlik güçleri yerleştirme kararı öğrenci, öğretmen ve üniversite çalışanlarını biraraya getirdi.  16 Agustos 2010’da şehrin merkezinde ki 2 Mayıs meydanında toplanan üniversite çalışanları, sendikacılar ve öğrenciler Parlamento binasının önüne kadar yürüyerek kamu eğitiminin savunusu ve üniversitelerin özerkliğinin korunması için kampanyalarını sürdürdüler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: