latin amerikan haber yorum

Honduras’da Toplu Mezarlık Bulundu

Posted by lahy 20/08/2010

Honduras: Gözaltında bulunanlar ve Kayıplar Komitesi sözcüsü Berta Oliva son üç ay içerisinde kaybolan 100’den fazla kişinin cesetlerinin toplu olarak gömüldüğü bir mezarlığın bulunduğunu açıkladı.

Olivo hükümetin baskı organlarının organize suç çeteleri ile birlikte çalıştığından emin olduklarını söyledi,

Ayrıca, günde 10’dan fazla tecavüz suçlamasının yapıldığı, belirlenen muhaliflerin öldürüldüğünü, Direniş Cephesi ve diğer sosyal hareketlerin üyeleri ve ailelerinin ölüm tehditleri aldığı Honduras’da ki son durumu eleştirdi.

29 Temmuz’da bir rapor yayınlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü 2009 darbesinden bu yana insan hakları ihlallerinin sürdüğünü, en az sekiz gazeteci ve Ulusal Direniş Cephesi üyesi 10 kişinin öldürüldüğünü duyurarak Honduras Hükümetini protesto etmişti.

Honduras’ta 7 Ağustos tarihinde kaçırılan köylü lideri Maria Teresa Flores bir hafta sonra ölü bulundu. Honduras Köylü Örgütleri Koordinasyon Komitesi üyesi ve Honduras Köylü Örgütü lideri olan Flores Flores’in işkence yapıldıktan sonra katledilmişti.

Flores’in katledilmesinin ardından bir açıklamada yapan Honduras Halk Direnişi Ulusal Cephesi lideri Carlos H. Reyes, “ülkemiz askeri darbenin ardından ağır ve sistematik bir baskı rejimi altında yaşıyor. Flores cinayeti tamamen politik bir cinayettir. Toplumsal hareketlerin liderlerinin ve üyelerinin katledilmesi kararını verenler, ABD Büyükelçiliği’nin danışmanlığıyla bu ülkenin en yüksek koltuklarında oturanlardır” dedi.

Aguan Birleşik Köylü Hareketi (MUCA), 18 Agustos’da bir açıklama yaparak üyeleri 40 yaşındaki Victor Manuel Mata Oliva, 18 yaşındaki Sergio Magdiel Amaya ve 15 yaşında bir çocuk olan Roldin Marel Villeda’nın, Colon ilindeki Trujillo beldesinde bulunan El Bridge ve Panama Kooperatifleri arasındaki bir alanda katledildiklerini duyurmuştu.

teleSUR – La Radio del Sur / MM
LAHY
UpsideDown World

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: