latin amerikan haber yorum

Fidel Castro: “İyimserliğimin makul temelleri var”

Posted by lahy 22/08/2010

Havana, 21 Ağustos 2010 (Prensa Latina)Küba Devrimi lideri Fidel Castro, “İyimserliğimin makul temelleri var” isimli makalesinde iklim değişikliğinin yarattığı endişeden dem vurarken, Kübalıların kardeş ülkelerde insani yardım çalışmalarını övdü.

Aşağıda makalenin tümüne yer veriyoruz:

***

İyimserliğimin makul temelleri var

Günler geçiyor. Biri diğerinin ardından, hızla geçip gidiyorlar. Kimileri giderek endişeleniyor. Bense sakinim.

İşçilerimizle çalışmalarında ulaştıkları başarıları paylaşıyoruz, ablukaya ve yoğunlaşan ihtiyaçlarımıza rağmen.

Ülkemiz engellerle başetmek konusunda en hazırlıklı ülkelerden biridir. Yalnızca kendimiz için büyük fedakarlıklarda bulunmadık, aynı zamanda başka halklarla da büyük dayanışma gösterdik. Haiti’de deprem öncesinde ve sonrasında daha da yoğun olarak süren destek çalışmaları buna örnektir. Birkaç gün önce destanlar yaratan Moto Méndez Dayanışma Misyonu’nun üyeleriyle tanışma onuruna eriştim. Bu arkadaşlar Bolivya’da Küba Sağlık Tugayı ile birlikte çalışarak 40 milyon doktor ziyaretinin ve dün itibariyla 543.629 göz ameliyatının gerçekleşmesini sağladılar. İklim değişikliğinden kaynaklanan, aşırı sıcak hava dalgalarının aşırı soğuğu takip ettiği yıkımı altettiler.

Çok iyi biliyoruz ki Rusya büyük bir sıcak hava dalgasının etkisiyle gelişen ve ormanları ve stepleri etkisi altına alan yüzlerce yangınla, boğucu dumanlarla, geç gelen yağmurlar ve hepsinin üstüne bir de yaz vakti kar yağışıyla boğuşuyor. Pakistan’ı kaplayan nehirlerin, Grönland’dan kopan devasa buz kütlelerinin resimlerini gördük. Bunların tümü doğal koşulların insanlar tarafından değiştirilmesinden doğuyor.

Buna rağmen iyimserliğimin makul temelleri var. Gelecek beni endişelendiriyor ancak çözüme erişmenin mümkün olduğuna da inanıyorum, yeter ki gerçeğin gezegenimizde yaşayan milyarlarca insan arasında yeterli sayıda kişiye ulaşmasını sağlayalım.

Fidel Castro

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: