latin amerikan haber yorum

Venezüella’dan İzlenimler: Sosyal İşletmeler

Posted by lahy 25/08/2010

Venezüella’ya yaptığımız ziyaret sırasında Kömün (Toplum) Konseyleri’nin bir yandan okul ve anaokulları gibi sosyal projeleri gerçekleştirmeye çalışırken diğer yandan da toplum konseyi üyelerinin ortaklaşa sahibi oldukları  küçük işletmeler yaratmaya çalıştıklarını gördük.

Sucre belediye bölgesinde ki 8 Apollo konseyi bir fırın, Petera’da ki konsey tekstil atölyesi açmaya çalışırken daha önce sözünü ettiğimiz 23 Enero sosyalist kömünü (Kömün Konseyleri ve Demokrasi (2) bir tekstil atölyesini işletmeye açmıştı.

Kömün Konseylerine bu yatırımlarını yapmaları için gerekli kaynaklar küçük ve orta çaplı işletmeleri desteklemek amaçıyla kurulan INYPYME aracılığla yapılıyor. Örneğin, tekstil atelyesi açmayı karar altına alan konsey ilk önce INYPYME danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak gerekli planlamaları yapıyor. Daha sonra hazırlanan proje bakanlığa sunularak onaylandıktan sonra yatırımın yapılması için gerekli fonlar konseye veriliyor. Konsey verilen krediyi düşük faizle geri ödüyor. Halk iktidarı Bakanlığı da belediyeler aracılığıyla bu işletmelerin kuruluşuna yardım ediyor.

Bundan bir an önceki aşamada koperatiflerin kurulması ve gelişmesi  hedeflenirken, 31 Temmuz 2008’de çıkan bir yasa ile  (Ley para el Fomento y Desarrollo de la Economía Popular) sahipliğinin topluma ait olduğu sosyal işletmelerin kurulup, toplum denetiminde  işçiler tarafından işletilmesi öne çıkmış durumdadır.  Günümüzde, tekstil atölyelerinden, balık fabrikalarına, küçük elektrik santrallarına, tarım çiftliklerine ve süpermarketlere kadar uzanan bir dizi işletmenin dahil olduğu bir sosyal işletmeler zinciri oluşturulmuş durumdadır.

Kömünler tarafından açılan işletmelerin yanısıra, işgal altında tutulan fabrikalar da  aynı ilkeler etrafında örgütlenerek yeniden işletmeye açılmaktadır.

Bu işletmelerin amaçı  şirketleri  sosyal üretimin  araçları haline getirmek, toplumun katılım ve denetimi altında işçiler tarafından yönetimi gerçekleştirmektir.

23 Enero’da iki ay önce açılan tekstil atölyesi bu işletmerin örneklerinden biridir.

Atölye de okul elbiseleri, uniformalar,tişort ve gömlekler üretilmekte ve ucuz fiyatla satılmaktadır.

Bölge de faaliyet gösteren Futuro Colectivo, Nueva Sociedad Productiva ve La Quinta kooperatifleri birleşerek sosyalist kömüne ait şirketi yarattılar.

Şirketin kuruluş aşamasındal Instituto Nacional de Capacitación y Educación Socialista (Inces),  Sosyalist Eğitim ve Güçlendirme Enstititüsü kurslar vererek kuruculara ve işçilere destek verdi.

Tekstil atölyesinin kuruluşunda 50 kişi yer alırken 24 kadın kurslara katıldıktan sonra atölye de çalışmaya başladı.

Terzilik kursları alan ve atölye de çalışmaya başlayan Escarlet Medina, ”  Tekstil alanında eğitim görüp uzmanlaşmam yalnız benim için değil toplum içinde bir kazançtır” dedi.  Bu işletmeler bir yandan halka ucuz tüketim maddeleri sağlarken diğer yandan da işsizliğin yüksek olduğu bölgelerde fakir halka iş imkanları yaratmaktadır.

Foto: 23 Enero

23 Enero’da ki tekstil atelyesinde faydalanmak isteyenler atelyenin satış noktasına giderek alışverişlerini yapıyorlar. Kapitalist işletmelerde 70 bolivara  satılan okul uniformaları atölye tarafından bölge halkına 25 bolivardan satılıyor.

23 Enero’da ki sosyal işletmeler tekstil atelyesi ile sınırlı değildir. Sosyalist Kömün tarafından işletilen supermarket, manav, kasap ve kahve vardır. Binaların arasındaki boş arazilerde organik bahçeler de yetiştirilen ürünler kömün tarafından halka satılamaktadır.  Tanklarda balık yetiştiriciliği de deneme aşamasındadır. Buradan elde edilen gelirler bölgenin kalkınması ve güvenliğinin sağlanması için kullanılıyor.


Reklamlar

Bir Yanıt to “Venezüella’dan İzlenimler: Sosyal İşletmeler”

  1. […] Venezüella’dan İzlenimler: Sosyal İşletmeler […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: