latin amerikan haber yorum

Bolivya’da Toprak Reformu

Posted by lahy 28/08/2010

Bolivya toprak dağılımının en eşitsiz olduğu ülkelerin başında geliyor Latin Amerika’da. Nüfüsun %3’ü toprakların %90’nına sahip.

Topraksızlara toprak dağıtma politikasının sonucu olarak, Bolivya devlet başkanı Evo Morales 115 bin hektarlık tarıma elverişli toprağa el koydu. 115 bin hektarlık toprağın 21 bin hektarı sağcı muhalefet lideri Osvaldo Monasterio’ya ait. 115 bin hektarlık toprak 4 haciendas’e (çok büyük tarım ve işletme yapılan çiftlik) el konuslması sonucu kamulaştırıldı.

Toprak reformundan sorumlu Juan Carlos el konulan toprakların yeterlice kullanılmadığını ve bir kısmınında hile sonucu tapuları zorla ele geçirilen topraklar olduğunu söyledi.

Topraklarına el konulan Monasterio bir açıklama yapmazken, diğer bir çok zengin toprak sahibinin yaptığı gibi mahkemeye gidip gitmeyeceğini belirtmedi. Monasterio Unitel televizyon kanalının sahibi ve Morales’e karşı sağcı muhafazakar varlıklı kesimle birlikte çalışıyor.

Morales hükümeti daha öncede Monasterio’ya ait iki haciendasa ait 16 bin hektarlık toprağa el koymuştu.

Bolivya hükümeti 2009 yılında Chaco bölgesinde 36 bin hektarlık toprağı 2 haciendas’a el koyarak kamulaştırmıştı. Bu haciendas’lardan bir tanesi de Amerika vatandaşı olan Ronald Larsen’e aitti. Ronald Larsen’ın topraklarında çalışan yerli Guarani işçileri kölelik sistemi koşulları altında çalışıyorlardı. Larsen bu iddiayı kabul etmemesine rahmen, mahkeme kanıtlarla yapılan hakzılığı ispatladıktan sonra topraklara el konulmasını haklı bulmuş ve Ronald Larsen’ın tazminat başvurusunu red etmişti.

Morales hükümeti geniş topraklara sahip hacienda’lara el koyarak yoksul yerli halka toprak dağıtmını programına almış ve seçim vaadi olarak yerli halka söz vermişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: