latin amerikan haber yorum

Brezilya Seçimlerinde Sosyalist Alternatif

Posted by lahy 31/08/2010

Brezilya’da hükümet olan İşçi Partisi´nin lideri ve ülkenin başkanı Lula dönemi içerisinde radikal bir parti olmaktan çıkarak kaptitalistler için güvenilir ve işbirliği yapılabilecek bir parti haline geldi. İşçi Partisinin bıraktığı radikal boşluğu doldurmak için sosyalist bir alternatife olan ihtiyaç kendini Brezilya politikasında hissettiriyor.

Lula de SilvaBrezilya gelir dağılımının en eşitsiz olduğu, aynı zamanda en hızlı büyüyen ülkede. İki dönem öncesi başkanlık seçimlerinde İşçi Partisi yoksul halkı, işsizleri, topraksız köylüleri ve işçileri birleştirerek eski metal işçisi sendikacı Lula da Silva’yı ülkenin başkanı yapmayı başardı. Lula başkanlığındaki İşçi Partisi ne yazık ki kendini seçen seçmenlerin taleplerinde zamanla uzaklaşarak anti-kapitalist yanını bir kenara bıraktı.

İşçi Partisi 1990 yıllarında toprak reformun yapılmasını ve uluslararası kuruluşlara olan borçların silinmesi talepleriyle popülerite kazandı. 2002 yılındaki seçimlere başkan adayı olarak katılan sendikacı Lula ulusal ve uluslararası burjuvazinin hedefi haline geldi. Bir çok ulusal medya karalama kampanyası açarken küresel, sermayede yatırımların durdurulacağı tehdini savurdu. Lula’nın tavrı ise işçi tulumunu çıkarıp yerine takım elbisesi ile kıravat takarak ve sağa kayarak muhafazakar politikaları benimsemek oldu.

Lula, 2002 seçimlerinden hemen önce IMF ile rekor bir anlaşmayı imzalayacağını ve kamu sektöründe kısıtlamalara gideceği sözünü verdi. Bu pazar için bir rahatlama getirirken Lula’nın bu açıklamasından sonra Brezilya borsası çok hızlı yükselişe geçti. İşçi Partisinin popüler olmasında etken olan ülke borçlarını silinmesi talebini geri çekerek, bütün borçları –ki bu boçlar Brezilya’nın GSMH (Gayri Safi Millî Hasılat) %55’ine eşitti- ödeneceği sözünü verdi.

2003’de koltuğa oturan Lula ilk yaptığı icraatlarında bazıları eğitim, emeklilik ve işçi haklarındaki kısıtlamalar oldu. Örneğin 90 yaşına gelen her emeklinin tekrar emekli olabilmek için kişisel olarak emeklilik kuruluşuna giderek başvuru yapması zorunlu kılındı. Emeklilik yaşı yükseltildi ve emekli maaşları özelikle devlet memurlarında düşürüldü.

Plinion Arruda SampaioLula’nın hızlı bir şekilde sağa kayışını protesto eden bazı milletvekilleri İşçi Partisinde atıldılar. İşçi Partisinde atılan milletvekilleri 400 bin imza toplayarak yeni partinin kurulması için gerekli yasal prosesi başlatılar. Yeni kurulan partiye Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (PSOL) ismi verildi. 2006 yılında yapılan başkanlık seçimlerine katılan PSOL 6.5 milyon oy alarak 3 milletvekilini parlemontoya göndermeyi başardı. PSOL’un şu anda 11 binin üzerinde üyesi var.

3 Ekim’deki yapılacak başkanlık seçimlerine PSOL 80 yaşındaki sosyalit Plínio Arruda Sampaio başkanlığa ve Hamilton Assis’ti de başkan yardımcılığına aday gösterdi. Hamilton Assis Brezilya tarihinde başkan yardımcılığı adaylığına gösterilen ilk siyahi kişi oldu.

İşçi Partisinin sağa kaymasına rağmen geniş yoksul kitleler henüz partiden uzaklaşmadılar. Genelde işçi sınıfı, sendikalar ve topraksız köylülerin mücadelelrini yükseltmeleri İşçi Partisinin şu anda alternatifsiz olduğu yönünde inança bir son verebilir. Uluslararası dayanışma ve destek PSOL’un ciddi bir alternatif olarak görünmesine katkı sunabilir. Bu nedenle bir çok ülkede PSOL ile dayanışma kampanyaları düzenleniyor; dayanışma metinleri imzalanıyor ve  yakın ilişkiler kurulmaya çalışılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: