latin amerikan haber yorum

Bolivya’da Protestolar Bitti mi? Ertelendi mi?

Posted by lahy 01/09/2010

Bolivya’nın Potosi bölgesinde başlayan 19 gün süren barikatlar, açlık grevleri ve yürüyüşlerden sonra yerel halk temsilcileriyle hükümette olan MAS partisi 16 Ağustos’da anlaşmaya vardılar. Sucre şehrinde yapılan görüşmelerden sonra Eva Morales hükümeti, protestocuların 6 talebini kabul ederek giderek yayılan protestoları durdurabildi. Anlaşma sağlanmasına rağmen her iki taraf da birbirlerini suçlayarak olayın daha önce çözümlenebilir olduğunu belirtiler. Protestocular, Morales hükümetini sözlerini tutmamakla suçlarken Morales’de protestocuları gereksiz bir şekilde kitleleri ayıştırıcı bir tutum izlemekle suçladı.

Potasi

Potasi

Bir dizi görüşmeden sonra, hükümetle protestuclar şu konularda anlaşmaya vardılar:

1. Potosi’de kurulacak çimento fabrikası için fon ayrılmasına
2. Potosi’ye uluslararası havaalanı kurulması
3. Cerro Rico zirvesinin tarihi alan olrak korunması
4. Yapım çalışmaları durmuş olan Karichipampa metal fabrikasının en kısa zamand bitirilmesi
5. Bölgedeki yol çalışmaların bitirilmesi
6. Oruro ve Potasi bölgelerini ayıran sınırların belirlenmesi

Anlaşmanın sağlanması sonucu yol işgallerini ve barikatları kaldıran maden işçileri tekrar madenlere dönerken, şehrin ihytiyacı olan gıda maddeleri de barikatlardan dolayı bekleyen kamyonlarla bölgede dağıtıma başlanıldı. Ayrıca barikatlar nedeniyle iki haftadır mahsur kalan turistlerde bölgeden ayrılmaya başladılar.

Eva Morales

Eva Morales

Anlaşma yapıldıktan sonra sokaklarda gösteriler yapılmaya başlandı. Yapılan bir çok gösteriyi sağcı muhalefet kullanarak, anti-Morales gösterisine çevirmeyi belli derecede başardılar. Sağcı muhallefet bu fırsatı kulanarak 10 Kasım’da yapılacak bölgenin geleneksel kutlamalarına başkan Morales’i kabul etmeyeceklerini gelmek istersede zorla durduracaklarını açıkladılar. Ulusal liderler gelenek olarak 10 Kasım’da yapılan şölene her yıl katılırlar. Morales’i kabul etmeyeceklerini açıklayan Luis Pastor, sağcı muhalefetle birlikte hareket ediyor ve aynı zamanda da Potosi bölge eyaletinin genel sekreteri.

Anlaşma olduktan bir gün sonra (17 Temmuz 2010), anlaşmaları yürüten devlet bakanı Oscar Coca, protestocuların gereksiz bir çatışma ortamı yaratığını belirterek protestocuları suçladı. Bakan, protestonun bölge belediye başkanı ve eski parlemonto başkan adayı René Joaquino tarafından kullanıldığını ve asıl motivasyonun MAS ve hükümeti yıpratmak olduğunu açıkladı. Morales hükümeti René Joaquino’yı 2006’da belediye başkan iken, belediye için aldığı ikinci el arabalarda yolsuzluk yaptığı için 27 Temmuz 2010’da görevde almak istemişti ancak protestolardan dolayı bu kararını ertelemişti.

Devlet bakanı’nın bu açıklamasından bir gun sonra, Potosi belediye meclisi René Joaquino’yı süren yolsuzluk davasından dolayı görevden aldı. René Joaquino’ni şu ana kadar görevden alınan 5. kişi oldu. Bilindiği gibi, Morales hükümeti Mayıs ayında çıkardığı yasa ile yolsuzluğa bulaşan kamu görevlilerini görevden alma yetkisi bulunuyor. Her ne kadar René Joaquino’ya yapılan suçlamalar protestolardan kaynaklanmıyorsada zaman olarak aynı sürece denk gelmesi sağcı basın tarafından ‘muhalefeti susturma’ amaçlı olduğu haberi ile yayınlandı. Her ne kadar René Joaquino görevden uzaklaştarıldıysada, belediye meclisinin çoğunluğunun René Joaquino’nın partisine ait olmasından dolayı yerine gelecek kişi yine kendi partisinden birisi olacak. Belediye meclisi René Joaquino’yı görevden uzaklaştırarak, meclisin fesh olmasını engelemek istediler. Yasalara göre yolsuzluğa bulaşmış kamu görevlisi meclis tarafından görevden alınmazsa meclis de fesh olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor.

René JoaquinoPotasi’deki protestoya katılan MAS üyesi ve bölge valisi Felix Gonzalez ve MAS senatörü Eduardo Maldonado MAS tarafından uzaklaştırılma veya izole edilmekle uyarıldı. MAS üyesi vali ve senatörün protestoya katılmasının nedeni; MAS içerisindeki bölgesel ve ulusal çıkarlardan kaynaklanıyor. Protestocular Morales’ten Otonomi bakanı Carlos Romero’yı görevden almasını talep etmiş, MAS ise bunun asla olamayacağını açıklamıştı. Sağcı muhalefet bunu da kullanarak Morales’i protestoculara sempatisi olanları cezalandırmakla ama kendi hükümetinde hatalı olanları kollamakla suçladılar.

Morales 22 Ağustos 2010’da Potosi’ye komşu olan Oruro’ya ülkenin en büyük ikinci havaalanını yapılacağını açıkladı. Bu açıklamayı hakaret olarak gören Potosi protestocuları Morales’i çifte standart kullanmakla suçladılar. Protestocular Potosi’de havaalanı yapılması için haftalarca protesto yaptıktan sonra taleplerinin karşılandığını, buna rahmen Oruro’da havaalanı olacağı açıklamasının hemen protestolardan sonraya denk gelmesininde Morales hükümetinde kaynaklanan çifte tutuma bağladılar. Devlet bakanı Carlos Romero ise, Oruro’daki sürecin diyolag içerisinde geçtiğini ve bu nedenle de yasal süreçin daha hızlı işlediğini açıkladı.

Hem MAS hükümeti hem de protestocular olanları geride bırakıp ortak hareket etmekten henüz uzaktırlar. Potosi protestocuları MAS’ı sözünü tutmamakla ve protestocuları günah keçisi göstermekle suçlarken, MAS’da bölgedeki bir kısım protestocunun amacının hükümeti zedelemek, yıpratmak ve yok etmek istemekle suçladılar.

Nasıl bakılırsa bakılsın sonuç olarak bir iki sonuca ulaşmak zor olmasa gerek bütün bu olan protestodan sonra;

1. Uzun zamandır ertelenen yerel yatırım ve projelerin bir an önce başlatılması ve böylece bölge halkının refahının yükseltilmesi talebi var. Bir çok proje ve yatırım Morales hükümetinden önce başlatılmış veya planlanmış olmasına rağmen bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi yönünde talepler var.

2. Bölge halkının taleplerini iyi kullanan sağcı muhalefet kendini de halk gibi maaruz göstermesini bir nebzede olsa Potosi’de başardı.

3. Potosi’deki protestolar diğer bölgelerde yayılarak yatırım ve projelerin bir an önce başlamsını talep edebilirler. Bu da Morales hükümetini çok zor durumda bırakabilir.

4. MAS üyesi olan bazı senatör ve belediye başkanları kendi seçmenlerinin çıkarlarını ulusal çıkarların önüne koyarak popülist politikalar izleyerek MAS içerisinde sağcı bir kanat oluşturabilirler.

Kaynak:: Andean Information Network

Bolivya: Sosyal gerilimler patlama noktasında

Bolivya’da haftaya bölgesel çatışmalar damga vurdu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: