latin amerikan haber yorum

Bolivya Çimento Fabrikasını Kamulaştırdı

Posted by lahy 04/09/2010

Bolivya’nın devrimci hükümeti çimento fabrikasını kamulaştırdı. Saboce isimli özel şirketin kontolünde olan Fancesa adlı çimento fabirakası Evo Morales tarafından bütün hakları satın alınarak kamulaştırıldı.

Bolivya’daki çimento fabrikaların neredeyse hepsi Fancesa’ya ait. Fancesa’nın sahibi Samuel Doria Medina Morales karşıtı muhalefet içerisinde yer alıyor ve daha öncede başkanlık için adaylığını koymuştu.


Bilindiği gibi Morales daha önce gaz, elektrik terminalleri, madenler, şeker kamışı fabrikası gibi bir çok alanda kamulaştırmaya gitmişti.
Morales gaz sektöründe yaptığı kamulaştırmadan hükümetin ulusal gelirdeki payı yükselmiş ve bu yükseliş ile birlikte sosyal alanar olan eğitim, sağlık, konut gibi daha fazla kaynak aktarılarak hayat standardları yükseltilmeye çalışıldı.

Her ne kadar çimento, gaz, elektrik gibi alanlarda kamulaştırma yapılındıysada özel sektör halen yoğun bir şekilde bu sektölerin kontrölünü elinde tutuyor.

Örneğin gaz sektörün %82’si halen özel sektör kontölü altında. Çimento fabrikaların %60, elektrik terminallerin yarısından fazlası halen özel sektör tarafından kontröl altında.

Morales hükümetinin önümüzdeki seçimlerde özel sektöre karşı alacağı tavır ve işçi sendikaların bu konudaki tavırı merakla bekleniyor.Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: