latin amerikan haber yorum

Chavez muhalefetin yasama planındaki itibarını sarstı

Posted by lahy 06/09/2010

Caracas, 5 Eylul (Prensa Latina) Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez, Pazar günü yaptığı açıklamada muhalefetin 26 Eylül Parlamento seçimleri ile ilgili planına dönük itimatı sarsacak beyanlarda bulundu.

Chavez, seçimlerdeki sosyalist adaylarla katıldığı Lara eyaletindeki bir seçim mitinginde, muhalefeti kastederek, onların halkçı bir yasama programları olduğu ile ilgili iddialarına karşılık “Kimi ikna edebilirler ki?” diye sordu.

Chavez, bu propagandanın muhalefetin özelleştirmeleri hızlandırmak ve ülke kaynaklarını uluslar arası şirketlere peşkeş çekmeye dönük bariz bir manüplasyon hamlesi olduğunu ifade etti.

Chavez, şu anki muhalefetin 50 yıl boyunca iktidar ve mecliste çoğunluk olduğunu ve buna rağmen çıkan bütün kanunları, burjuvazi ve emperyalizm lehine çıkarttıklarının altını çizdi.

Chavez, “Demokratik Eylem partisi” ve COPEI’nin mecliste çoğunluk
olduğu dönemlerde onaylanan yasalara dair hatırlatmalarda bulundu.

Örnek olarak da o donemde yapılan tarım alanına dönük bir reform yasasını gösteren Chavez, büyük çiftlik ve arazi sahiplerini kollayan bu yasaya göre en iyi topraklarin burjuvaziye devri garanti altına alınıyordu.

Chavez, ayrıca onların dış güçler tarafından beslenen enerji insiyatiflerini de örnek gösterdi.

Bugünkü muhalefetin geçmişte iktidardayken, dünyanın en büyük petrol rezervi alanı olan Orinoco Petrol Şeridini emperyalist bir şirkete devrettiğinin de hatırlanmasi gerektiğini vurguladı.

Chavez, yasama seçimlerini kazanmanın stratejik bir zorunluluk olduğu konusunda açıklamalarda bulundu.

Asıl meselenin geçmişte ulaşılmış kazanımları korumakta değil, önümüzdeki bir kaç yıl içinde sosyalist ve adil bir ülke kurma mücadelesinde, ulaşılabilecek mesafeler olduğunu özellikle vurguladı.

Lara eyaletinin başkenti Barquisimetro kentinde yapacaği görüşme öncesinde sosyalist lider, şehrin farklı kesimlerinden gelen, karavancılar tarafından karşılandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: