latin amerikan haber yorum

Korku ve Yalan: Amaç Oy

Posted by lahy 06/09/2010


ABD vatandaşları Venezuelada seçimler olduğunu en çok The New York Times veya The Washington Post gazetelerin başlıklarına bakarak fark ediyorlar.

40 milyon nüfusu olan Irak’ın 1 milyondan fazla nüfusu 2001 savaşı başladığından beri öldürüldü. 1.5 milyon Iraklı sekter şiddetten dolayı komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı. 50 bin üzerinde genç Iraklı kadın sadece Suriye’de fuhuşa zorlandı. Saddam döneminde yaşayan her 40 kişiden bir tanesi şu anda hayata değil. Keza Afganistanda 60 bin üzerinde ölü ve yüz binin üzerinde ömür boyu sakat kalacak yaralı var. Buna rağmen bu iki ülke en tehlikeli ülkeler sıralamasında Venezueladan sonra geliyor The New York Times’e göre.

Tabii bunu yaparken New York Times ve burjuva Venezuela basını ne bir rakam veriyorlar ne de bir istatistik. Akıllarında olan tek şey, seçmenleri endişelendirerek anti-Chavez kampına çekmek. İlk önce haber Amerika basınında çıkar arkasında sağcı ve anti-Chavez karşıtı Venezuela basını bunu kanıt ve delil göstererek kendi okuyucularına aktarırlar. Her seçimden önce tekrarlanan senaryo. Bir başka biçimiyle ‘Kanıtını bekleyen hipotez’.

Objektif olmayan, verileri sunulmayan ve kaynak belirtilmeyen haberler batı medyasında Chaveze karşı çok sıkça kullanılıyor. İngiliz BBC haber servisi bir kaç ay önce Chavez ile yaptığı röportaj, batı basının objektifden ne kadar uzak olduğunu gözler önüne serdi. Röportajda BBC’i sunucusu Chaveze ‘Neden eski bakanınızı size muhalif olduktan sonra soruşturma altına aldınız?’ sorusunu yönelti. Chavez bakanın halen görevindeyken hakkında yolsuzluk soruşturması başlatıldığını ve bunun da İngiltere dahil bir çok batı basınında daha önce yer aldığını belirtmesi üzerine BBC muhabiri bundan haberi olmadığını söyleyerek bir başka soruya geçti.

Daha önce ABD basını Chavez’in El Kaideye destek verdiğini ve El Kaide’nin Venezuela da gerilla eğitim kamplarının olduğunu yazdı. Bunu yayınlayan Los Angeles Times gazetesine, kaynak belirtilmesi istendiğinde bir yanlış yaptıklarını ve kaynak belirtemeyeceklerini söylemişlerdi. Sonraki günlerde Los Angeles Times’da ne bir özür veya ne bir düzeltme haberi yayınlandı.

Ağustos 2010’da sağcı anti-Chavez El Nacional gazetesi, başkent Karakas’ın morglarından birinde üst üste yığılmış cesetlerin fotoğraflarını yayınlayarak ülkedeki son günlerde yükselen şiddet olaylarına dikkate çekmek istediğini belirtmişti. Ne varki El Nacional ne böyle bir derdi ne de objektif haber verme geleneği vardı. Yapılan kısa bir araştırmada sonra, yayınlanan fotoğrafların daha önceki yıl çekilmiş olduğu ispatlanınca El Nacional’in sahibi Miguel Henrique Otero ‘Bu resimleri sakladık ki seçim kampanyaları döneminde kullanalım’ açıklamasını yapmak zorunda kaldı.

Basın ve medya kuruluşların %70’i sağcı anti-Chavezci burjuvanın kontrolü altında. Chaveze karşı tertiplenen 2002 askeri darbede RCTV televizyon kanalı aktif olarak rol almış haberleri montajlayarak vermişti. İrlandalı bir televizyon kanalı RCTV’nın montaj haberlerini deşifre edince Chavez hükümeti televizyon şirketinin lisansını yenilememişti. Başta ABD basını ve genelde batı basını, bunu basın özgürlüğüne karşı işlenmiş bir suç olarak geçmişlerdi haberlerine. Oysa aynı tarihlerde anti-Bush belgeseli yapan Michael Moor’un filmi ABD’de ki bütün sinemalarda gösterilmesi engelenmiş ve bazı medya tekelleri tamamen yasaklamışlardı.

New York Times ve batı medyasının söylemediği bir şey varsa o da Venezueladaki basın ve medyanın %70 sağcı muhalefet tarafından kontrol ediliyor ve oligarşinin çıkarları için Chaveze karşı her türlü doğru veya doğru olmayan anti-propaganda yapmaktan bir an olsun bile teredüt etmiyor olması. 2006 da Venezeuele’dayken Chavez karşıtı bir yürüyüşte muhabir, yürüyüşçü kadınlara ‘Neden Chaveze karşısınız?’ sorusuna kadın bir süre düşündükten sonra ‘Çünkü Chavez çirkin’ yanıtını vermişti.

Medyanın Rolü ve Şiddet


Venezuela Latin Amerika’nın en çok petrol rezervlerine sahip ülkesidir. Dünyadaki en büyük petrol çıkaran dört ülkeden bir tanesi Venezuela. Nüfusunun %90’nı toprakların %10’da yaşadığı bir ülke. Sadece petrol kaynaklarında gelen gelir eşit dağtılımış olsa Venezuela halkı avrupa standartlarında daha yüksek olmasada aynı oranda yaşam standardı olmaıs gerekirdi. Ne yazık ki 1980 ve 1990 larda uygulanan neo-liberal politikalar sonucu işsizlik, gelir dağılımında ki eşitsizlik, ve yolsuzluk da Latin Amerikanın en önde gelen ülkelerinden bir tanesi oldu.

Sosyal harcamalarındaki kesintiler, temel gıda fiyatlarındaki hızlı yükseliş, işsiz ve gelirsiz genis varoş kitlelerini yasal olmayan faaliyetlere ve çetelere yönelti. Güvenlik birimlerinde ki yolsuzluk da çetelerin çok kolay silah bulmasını sağladı.

Venezuelalı araştırmacı ve yazar Patricia C. Marquez sokaklardaki şiddet üzerine yazdığı kitabında ‘1999 yılından önce Karakas sokaklarındaki şiddet ne ulusal basın tarafından ne de uluslararası basın tarafından haber konusu olmadı. 1999 öncesi şiddet basın tarafından kamuyu ürkütmemek için haberlerde yer almazdı’ dedi.


Karakas’ın varoşlarında kamu görevlisi olarak çalışan Julio Cesar Velasco ‘Basın 1999’dan önce 100 cinayetden bir tanesini haber olarak verirdi. Şimdi 100 cinayetden 100’nü haber olarak veriyor.’


New York Times ve Wall Street Journal gazetelerinde son günlerde çıkan haberlerde Venezuela’daki şiddetin çok hızlı artığını ieklinde istatistiki bilgiler sunulunca, Reuters haber ajansı kullanılan bilgilerin yeni olmadığını aynı bilgileri Reuters’ın Mart ayında kullandığını açıklamasında sonra ne New York Times ne de Wall Street Journal bir açıklamada bulundu, veya bilgilerin nerede alındığını açıkladılar. Ama bilinen o ki, Venezuelada sağcı muhalefetin kurduğu ve finans etiği sözde sivil toplum örgütü olan Venezuelada Şiddeti Gözlemleme kuruluşu hem New York Times’ın hemde Wall Street Journal’ın resmi olmayan haber kaynaklarıdır.


Kolombiya’da çeteler ve mafyanın oluşumu ve yönteminde paramilitari denilen kontra gerillalar hakim. Kolombiyalı kontra gerıillalar sadece Kolombiyada değil bir çok Latin Amerika ülkesinde faaliyet gösteriyor. Karakasın en mücadeleci ve aktif varoşu olan 23 de Enero’ya gitiğimizde, sosyalist komünde çalışan genç,  ‘Buraya uyusturucu ve çeteler yerleştirmek için Kolombiyalı çeteleri ve kontra gerillalar getirildi ama biz onları buradan uzaklaştırdık’ demişti. 23 de Enero belki de Latin Amerikada en eski direnişe sahip bir varoş. Sol örgütlerin uzun süreli orada olmaları ve başarılı şekilde yaşadıkları alanları korumalarını olanaklı kılmış. Ama bunu Karakas daki her varoş için söylemek zor. Venezuela da yaşayan 4 milyon yasal ve 2 milyon yasal olmayan Kolombiyalı var. Bunların çok az bir kısmı Venezuelalı sağcılarla birlikte çalışarak varoşlarda terör estiriyorlar ve bir çok uyuşturucu ve çeteninde liderliğini yapıyorlar.

Güvenliği Artırmak İçin İzlenen Politikalar


Chavez başkan olduğu 11 yıldan bu yana bir çok farklı politika izlenerek kamunun güvenliği sağlanmaya çalışıldı. En önemli ve gerekli olan yokuslluk ve işsizliğe karşı izlenen sosyal programlar (missions) oldu. Missions (misyon) adı altında onlarca sosyal program hayata geçirildi ve bir çoğuda başarılı bir şekilde ilerliyor. Eğitim alanında Venezuela %100 okuma ve yazma nüfusuna sahip (UNESCO). Venezuelada çalışan 20000 üzerinde Kübalı öğretmen, eğitim görevlisi, ve uzman var. Sağlık alanında yine her varoşda klinikler oluşturulmuş hem klinikler hemde ilaç bedava. Günün herhangi bir saati kliniklere gidebilir ve gerekli hizmetleri alabilirsiniz. 50000 Kübalı doktor Venezuelada hizmet veriyor. 10 binlerce Venezuelalı Kübaya tıp eğitimi almak için devlet tarafında bütün masrafları karşılanarak yollanmış ve bir çok mezun Venezuela’ya dönerek hizmetlere başlamış. Ucuz gıda ve yemek sağlamak için bir çok devlet destekli marketler kurulmuş ve piyasa fiyatın en az %60’ın da daha ucuz ücretle gıda sunuluyor.

Tabii hiçbir gücün elinde bütün sorunları çok kısa sürede bitirecek sihirli değnek yok. On yıllardır biriken ve ertelenen sosyal sorunları 10 yıl gibi bir sürede çözülmesinin gerçekçi olmadığı her aklı başında kişinin kabul edeceği bir olgudur. Karakas (ki suç oranın büyük çoğunluğunun olduğu yer) Metropolitan Polisinin hale eski rejimde gelen alışkınlıkarını ve kadrolarını korumaları en büyük ve çözulmesi gereken bir konu olarak Chavez hükümetini bekliyor. Karakas Metropolitan Polisi cinayet, işkence, fidye, adama kaçırma olaylarına çok sıkça karışan bir kuruluş ve bu aktivitelerinin bir çoğunuda halen belli bir derecede sürdürüyorlar. Hükümetin açıkladığı verilere göre Venezueladaki suçların %15 ile 20 arası polis tarafından işleniyor.


Chavez polisteki bu yolsuzluğu çözmek için Ulusal Bolivaryan Polis enstitüsini kurdu. Bu yeni kuruluş direk olarak yerel halk komünlerine bağlı olacak ve yerel halk komünleri ile birlikte çalışacak. Ocak 2010’da ilkez Karakasın en büyük varoşu olan Catia’da denen bu girişim başarılı bir şekilde cinayetleri %50 oranında azaltı.

Yerel Halkın Yaklaşımı


El Vega 1990 yıllarında cinayet başkenti olarak bilinirdi. Suça karışma oranı yüksek olan genç erkek grubunu farklı alanlara yöneltmek için bir çok kültürel ve sosyal faaliyet programı başlatılmış. Programların çoğu yerel halk tarafından organize edilen aktiviteler. Tirso Maldonado bu programların birinde gönülü çalışan bir öğretmen. Tirso cinayetlerle ilgili olarak şu karşılaştırmayı yaptı; ‘1990’larda her hafta 25-30 kişinin şiddeten dolayı ölmesi doğal bir rutin gibiydi. Ama şimdi bir kişi cinayete kurban gitse bile bütün mahalle halkı nefret içinde yürüyüş düzenliyor’.

Yine daha önce verdiğim örnekteki 23 de Enero mahallesi tam örnek teşkil edilecek bir şekilde bu sorunu neredeyse tamamen çözmüş durumda (23 de Enero daha fazla bilgi için).

Yapılması Gerekenler

Ne yazık ki şiddet ve şiddet kaynaklı suçlar sadece Karakasa ait bir özelik değil. Latin Amerikdaki bir çok şehir aynı veya benzer sorunları yaşıyor. Chavez hükümetinin yapması gereken, gerekli verilerin toplanması ve kamuya açıklanmasıdır. Bu hem kamunun güvenini kazanacak hemde suça karşı mücadele için gerekli zeminin temelini oluşturacak.

Başka bir sorunda bazı varoşların coğrafik olarak kontrollerinin zor olması. Örneğin Petare en büyük ve en geniş alana yayılmış bir varoş. Petare, aynı zamanda Kolombiyalı göçmenlerin yoğun yaşadığı bir varoş. Ayrıca Petare 2008’den beri sağcı muhalefetin elinde olmasından dolayı yeni metodların uygulanmasında zorluklar yaşanıyor. Nüfus olarak Petare’ye düşen kişi sayısı her metrekare başına diğer varoşlardan daha fazla.


Kolombiya’daki iç savaşdan dolayı Venezuelaya göç eden milyonlarca insan iş ve barınma koşullarına çözüm bulmak için çetelere ve suç örgütlerine kolayca karışabiliyorlar. 2200 kilometreden fazla olan Kolombiya – Venezuela sınırında bir çok yasal olmayan faaliyetler kontra gerilla tarafından rahatça işlenebiliyor.


Cinayetleri ve şiddetli suç oranlarını azaltmak, Chavez hükümeti için vermesi gereken bir sınav. Yeni kurulan Ulusal Bolivaryan Polisi, yerel kömünlerin bu konuda işlevsel hale getirilmesi, ve sosyal alanlara yapılan yatırımlar gidişin doğru bir yönde olduğunun göstergesi.


New York Times ve diğer batı basının söylediklerinin aksine bu sorunlar Chavez ile başlamadı. Burada çıkarılması gereken asıl sonuç suç oranlarında bir artış gözlemlendiğinde  muhalif basın ve yandaşlarının
kutlama biçiminde haber vermesidir. Çünkü devrimi yok etmek için artık cephaneleri tükeniyor her şeyi ve her hangi bir şeyi kullanmaya hazırlar yeterki devrimci değişimi durdurabilsinler.

Kaynaklar

http://www.codigovenezuela.com/2010/08/miguel-henrique-otero-la-foto-y-cnn/
http://venezuelanalysis.com/analysis/2192
http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/N11226112.htm

http://upsidedownworld.org/main/venezuela-archives-35/2670-venezuelas-opposition-manufacturing-fear-in-exchange-for-votesReklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: