latin amerikan haber yorum

Kübalı transseksüellerin sorunları

Posted by lahy 06/09/2010

”Bütün herşeyimle bunun için mücadele ettim, yalnızca  ev kadını olmak için değil” Mavi Susel

HAVANA, (Dalia Acosta, IPS) – 1988’de Küba’da cinsiyet değiştirmek için ameliyat olan ilk transseksüel olan Mavi Susel kendisini geleneksel ev kadınlığının sınırları içinde hapis edilmiş olarak buldu.”En el cuerpo equivocado”,(yanlış bir vucut içinde) adlı  belgeseli yapan Marilyn Solaya,”  o, bu cinsiyet rolü içine hapis edilmiş bir kadındır,” dedi.

Agustos ayının ortalarında gösterime giren bu belgesel DOCTV Latinoamérica’nın desteği ile çekildi. Bu kanal 14 Latin Amerika ülkesinin ulusal RadyoTV kuruluşlarının, üretimden dağıtıma kadar süren işbirliği ile gerçekleştirildi.

Solaya, 22 Mayıs 1988’de cinsiyet değiştiren Susel’in hikayesi ”herşeyin ötesinde gerekli ve kompleks” olan  transseksüelliğin ötesine giderek, ”cinsiyet rollerinin oluşması ve kadının Küba’da ki hakim olan geleneksel rölünü inceliyor”, dedi.

Cinsiyet ayrımı ve film yapımı  konularında uzman olan Danae Diéguez, IPS’ye. “Mavi topluma karşı direnme konusunda gücünü gösterdikten sonra, kendi gücünün sınırları ile karşılaştı. Her zaman olmak istediği gibi, öğrendiği gibi, toplumun ona empoze ettiği gibi bir kadın oldu: geleneksel ve domestik”  dedi.

Kendisini yaşlı annesi ve kocasının bakımına adayan bir ev kadını olan Susel, 49 yaşındayken, kendi dünyasının dışına çıkmaya karar verdi, hemsire olma hülyasını  gerçekleştirme yerine, bir kilinikte yardım sağlamaya başladı ve amatör bir müzik grubuna katıldı.

Belgesel de, Susel  pişmanlık içinde, “Bütün herşeyimle bunun için mücadele ettim, yalnızca  ev kadını olmak için değil. Rüyalarım vardı; Kendime evleneceğim, bir evim olacak ancak topluma da yararlı olacağım, amaçlarımı gerçekleştireceğimí söyledim,” ancak ”başaramadım.” diyor, bu sözler iki hassas konuya ışık tutuyor: kadına yüklenen geleneksel rol ve transeksuellerin topluma entegrasyoınu.

1988’de Susel’in operasyonu Juventud Rebelde gazetesinde yayınlandığı zaman  meydana gelen tepki cinsiyet değiştirme operasyonarının 20 yıl ertelenmesine yol açtı. Kamu sağlığı Bakanlığı Haziran 2008’de  cinsiyet değiştirme operasyonlarına yeniden başlanmasını onayladı. Gerekli tüm bakım, teşhiş, ameliyat öncesi ve sonrası bakım, hormon tedavisi ğcretsiz olarak sağlanıyor.

Bu program, Mario Castro tarafından yönetilen Seks Eğitimi İçin Ulusal Merkez (CENESEX) tarafından uygulanılıyor. Şimdiye kadar 10 erkekten kadına cinsiyet değiştirme operasyonu yapıldı ve Castro’nun bildirdiğine göre, ilk defa olarak 2 kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatları da bu yıl içinde gerçekleştirilecektir.

CENESEX  ayrıca cinsiyet değiştiren kişilerin haklarını garanti altına almak içim yasal bir programı uygularken, seksual çeşitliliğe karşı halen Küba toplumunda nevcut olan önyargıları ve basma kalıp tiplemeleri yıkmak için eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

Devam etmekte olan  utanç verici damgalamaya rağmen film alkışlar arasında 18 Agustos’da merkezi Havana’da ki sanat sineması Cine Charles Chaplin’de gösterime girdi.

Havana’da Yara sinemasında filmi izlemeye gelenler empati göstermeye devam ettiler. Burada çalışan Georgina Gavilán IPS’e, film vizyona girdikten bir hafta sonra filmi izlemeye gelenlerin, filmi seyrettikten sonra ikinci film olarak gösterilen ana filmi izlemeden salonu terk ettiklerini söyledi.

Filmi izlemeye gelenlerin çoğunluğu gibi filme emeği geçenlerin listesini izlemeden dışarı çıkan yerel müzisyen Danny Cedeño,  IPS’e “Küba transseksual, homoseksual ve biseksual sorunu ile ilgili olarak olgunlaşıyor” dedi

“Sinema’da arkamda oturan üç genç erkek gayet kaba belirlemeler yaptı, açıkçası daha gençlik dönemindeler” diye şikayet eden Cedeño,  halkın tepkisinin genel olarak olumlu olduğunu ve 52 dakikalık filmin ”cesaret verici” bulduğunu söyledi.

Belgeselin etkilediği izleyicileriden öğretmen Rosa Antúñez, filmin transseksüellerin sorunlarını daha iyi analiz edip anlamasını sağladığı belirterek ” bu onların hatası değil, farklı olarak doğmuşlar” dedi.

Filmin popülerliğine rağmen Küba televizyonu filmi halen yayın programına almadı. Ayrıca Küba TV,  DOCTV Latinoamérica II ‘nin yaptığı diğer 13 fimi de  göstermiyor.

DOCTV belsellerinin Küba da seçimini yapan  Marisol Rodriguez, IPS’e “İlk  seri halen TV’de gösterilmedi” dedi.

Üniversite öğrencisi Reinier Hernández, ” herkesin kabul etmeyecek olmasına rağmen ” Susel’in hikayesi TV’de gösterilmelidir, dedi. Bu filmin ” halkın bu grubun problemlerini anlayıp saygı duymasını  sağlayacağını inandığını”  belirterek, ” gerçek problem toplumun onları dışlamasıdır. dedi.

Cinsiyet değiştirenlere yardım eden  CENESEX,   dış ziyeretler yapan sosyal işçisi Sissi García, IPS’ye  filmin TV’de gösterilmemesinin ana nedeninin homofobi  ” olduğunu söyledi.

“Televizyon çok daha kompleks,” diyerek, geçenlerde Küba  dizi filmi, ”Buradayız ”(Aqui estamos)’da’ lezbiyen karakterlere yer verilmesinin  olumsuz klşisel eleştiriler ve protestolara yol açtığını söyledi.

” Bu dizi filmde ki lezbiyenler hakkında kötü konuşan kişiler vardır. Ancak, karılarını döven karakterler de var ve  aile içi şiddette normal bir şey olarak gösteriliyor. ” dedi.

Çeviri: Erol Yeşilyurt-LAHY

Castro: Kübalı eşcinsellerin mağduriyetinden ben sorumluyumReklamlar

Bir Yanıt to “Kübalı transseksüellerin sorunları”

  1. […] Kübalı transseksüllerin sorunları […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: