latin amerikan haber yorum

Şili halkı Salvador Allende’yi unutmadı

Posted by lahy 07/09/2010

Geçtğimiz Cumartesi günü Şili’nin bir çok şehirlerinde düzenlenen toplantılarda Salvador Allende’nin Şili’de iktidara gelişinin 40.yılı kutlandı. Kutlamalara sosyal hareketler, insan hakları örgütleri ve politik örgütler katıldı.

Başkent Santiago’da yapılan toplantıda konuşan Salvador Allende’ninn kızı İsabel Allende sosyal adalet için mücadele tümüyle aktif olarak sürüyor dedi. Allende, ayrıca, Şili’yi sosyal adaletin olduğu bir ülke haline getirmek için mücadele eden babasının mirasının her zamankinden daha fazla gündemde olduğu vurguladı.

Aynı toplantıda konuşan kayıp aileleri derneği’nin başkanı Lorena Pizarro, herkesi, darbenin yıldönümü olan 11 Eylül’de sokağa çıkarak askeri darbeyi bir kez daha kınamaya çağırdı.

Bu yıl Allende ikinci kez kitle kutlamaları ile anıldı. İlk kutlama Allende’nin doğum günü olan 26 Haziran’da düzenlenmişti.

Salvador Allende’yi 11 Eylül 1973’de bir askeri darbe ile deviren Aguste Pinochet ve suç ortakları La Moneda, başkanlık sarayını bombalayarak Allende’nin ölümüne yol açmışlardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: