latin amerikan haber yorum

Şili: Tutuklu Mapuche çocukları açlık grevinde

Posted by lahy 08/09/2010

1 Eylül’de, Şili’de Chol Chol özel hapishanesinde reşit olmayan 3 Mapucheli tutuklu ‘anti=terörizm ‘ yasasına karşı mücadeleyi güçlendirmek için,  Mapucheli tutuklular tarafından Temuco, Concepción, Angol, Valdivia ve Lebu cezaevlerinde 60 gündür sürdürülen açlık grevine katıldılar. Reşit yaşın altındaki Mapuche tutukluları bir bildiri yayınlayarak, kötü muamele gördüklerini, ziyaret haklarının kısıtlandığını, yiyecek ve sağlık ihtiyaçlarının gerektiği gibi sağlanmadığını duyurdular.

Luís Marileo Cariqueo, Cristian Cayupan ve Jose Ñiripil Pérez hükümetin halen Mapuche tutukluların taleplerine cevap vermemesi nedeni ile açlık grevine katıldıklarını duyurdular. Ayrıca, mapuchelerin şikayetlerine antiterörism yasası ile cevap verilmemesini talep ederek, askeri ve sivil mahkemelerde yargılan Mapuchelerin sayısının ikiye katlandığını bildirerek tüm politik tutukluların serbest bırakılmasını ve askeri birliklerin mapuche topraklarından çekilmesini talep ettiler.

Özel cezaevi Chol Chol’dan yolladıkları bildiride, reşit olmayan tutuklular haklarının ihlal edilmesini protesto ettiler.

İşkençe ve kötü muamele gördüklerini ve bu nedenle beden ve ruh sağlıklarının bozulduğunu duyurdular. Ziyaretçileri ve kendilerine verilen gıda miktarı sınırlandığını, ekmek , yumurta ve et gibi sağlıklı besinlerin kendilerine ulaşmasına izin verilmediğini, kendilerine yalnızca, sağlıklarını bozan şekerlemelerin ulaşmasına izin verildiğini bildirdiler.

Tutuklular, ayrıca, kendilerini ziyaret eden annleri, kardeşleri ve  arkadaşlarının ” gerçek suçlular”mış gibi muamele görmesini protesto ettiler.

Bugün bir açıklam yapan, Uluslararası Af Örgütü Şili Temsilcisi Hernán Vergara 60 güne yakın bir süredir açlık grevinde olan tutukluların zorla beslenmesinin onların insan haklarının ihlali olacağını duyurdu. Bir kaç gün önce yerel mahkeme  bir karar alarak Hapishane yönetiminin açlık grevindeki tutuklulardan durumu kötüleşen 8’ini zorla beslemesi için kararını verdi.

Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera bir açıklamada bulunarak anti=terörist yasanın gözden geçireleceğini bildirdi ve tutuklulardan açlık grevlerine son vermelerini istedi

Tutukluların haklarını savunmak isteyen  insan hakları örgütleri açlık grevine giden tutukluların taleplerine bir an önce cevap verilmesini ve Mapucheler üzerinde polis baskısına son verilmesini talep ettiler.

2 Eylül’de açlık grevinde ki 32 mahkumun aileleri adına basına bir açıklama yapan Rodrigo Curipán, ”Hükümet ve yargı kuruluşları anti=terörizm yasasını uygulamak ve hem askeri hem sivil mahkemeker tarafından iki defa yargılamaya son vermelidir.” dedi.

Mapuche halkı Şili’nin yerlileri. Bugünkü Şililerin çoğunluğu İspanyol sömürgeciler ile Mapuche halkının karıştığı bir soydan geliyor. Bu nedenle Şili kamuoyu Mapuche halkının verdiği toprak ve insan hakları mücadelesine sempati ile bakıyor. Gerek ekonomik, politik gerekse de kültürel haklarını savunmak için mücadele veren ve çoğunluğu Arjantin ve Şile’de yaşayan Mapuche halkı doğal kaynaklarının uluslalarası firmalar tarafından yağmalanması ve hükümetlerinin onların toprak ve mülkiyet haklarına saygı göstermemesi karşısında sürdürdükleri mücadeleyi daha etkin ve organize bir şekilde sürdürebilmek için diğer kıta ve ülkelerde ki demokratik güçlerden destek talep ediyorlar

Kaynak: Natasha Pitts= Adital, El Diariovasco, Granma


Reklamlar

Bir Yanıt to “Şili: Tutuklu Mapuche çocukları açlık grevinde”

  1. çok teşekkürler güzel bir yazı olmuş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: