latin amerikan haber yorum

Haiti:BM güçlerine karşı protestolar

Posted by lahy 09/09/2010

Port-au-Prince: Haiti Devlet Üniversitesi Etnoloji Fakültesi (UEH) öğrencileri  24 Mayıs’da meydana gelen bir olay nedeniyle uluslararası  kuruluşlara Birleşmiş Milletler Students İstikrar Misyonu (MINUSTAH)’a karşı şikayette bulunacaklarını açıkladı  MINISTAH’a Haiti’de görev yapan 9.000 askerden oluşuyor.  24 Mayıs’da Üniversite kampüsünü işgal eden askerler, kendilerine taş attığını iddia ettikleri bir öğrenciyi, Frantz Mathieu Junior, tutuklamıştı. MINUSTAH öğrenciyi aynı gün serbest bıraktı ve  birlik komutanı Edmond Mulet 25 Mayıs’da özür diledi. Öğrenciler neden hiç bir askere disiplin cezası verilmediğini soruyorlar.

Çeşitli gruplar  MINUSTAH’ın görev süresinin, BM tarafından bir yıl daha uzatılacağı gün olan 15 Ekim’de Birleşmiş Milletler (BM) güçlerine karşı bir protesto planlıyorlar.

Ağustos 21’de Haiti’nin ikinci büyük şehri olan Cap-Haïtien’de protestolarla karşılaştılar. Göstericiler, 28 Kasım’da yapılacak seçimleri hazırlayan Geçici Seçim Kurulu’nu tarafsız davranmamakla suçlamanın yanısıra, MINUSTAH’ın Polis Kuvvetleri (FPU) içinde, 17 Ağustos’da  ölü bulunan 16 yaşındaki genç  Jean Gilles’ı MINUSTAH’a bağlı güvenlik görevlileri tarafından öldürüldüğünü iddia ettiler.

MINUSTAH sözcüsü üste Nepalli askerler için yiyecek ve para karşılığı çalışan genç Gilles’in kendisini astığını bildirdi. Ancak üsse yakın yaşayan kişiler askerleri Gilles’e saldırırken gördüklerini bildirdi; üs yakınlarında ki Roi Henri Christophe hoteli çalışanları da birisinin ”Beni boğuyorlar” diye bağırdığını duyduklarını söylediler.  Senato Başkanı Kélly Bastien bu olayın ciddi bir şekilde araştırılmasını talep etti.

MINUSTAH bağlı güçler geçmişte ciddi suçlar işlediler: bu suçların içinde Nepalese birlikten askerlerin 16 yaşında bir genç kıza tecavüz etmeleri de  vardı: (Radio Métropole (Haiti) 8/23/10; Adital (Brazil) 9/2/10; Caraib Creole News (Guadeloupe) 9/4/10)

Haiti: Kadınlar ve sosyal mücadele

Emperyalizm ve Haiti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: