latin amerikan haber yorum

Meksika: Düşük yapan Guanajuato kadınları hapiste

Posted by lahy 12/09/2010

Merkezi Meksika’da bulunan  Guanajuato eyaleti valisi Juan Manuel Oliva Ramírez, 3 Eylül’de bir açıklama yaparak, düşük yaparak çocuklarını ölü doğuran 7 kadının hapisten serbest bırakılacağını duyurdu. ‘’Yakın akrabaların ölümü halinde cinayeti’ cezalandıran 156.no’lu kanun gereğince 25-35 yıl arası cezalandırılması istenen 7 kadından 6’sı, 3 yıldan fazla bir süredir tutuklu bulunuyordu.  Dolores Hidalgo ve San Miguel de Allende bölgelerinden gelen altı kadın çocuklarını düşük sonucu kaybettiklerini söylediler. Merkez sağ, Ulusal Eylem Partisi(PAN)’dan üyesi Vali Oliva ismini hatırlamadığı yedinci bir tutuklu kadının daha serbest bırakılacağını söyledi.

Meksika federal bölgesinin 2007’de bir yasa çıkararak kürtajı hamileliğin ilk 12 haftası içinde serbest bırakmasının ardından kürtaj yasalarını sertleştiren sağın yönetimde olduğu 16  eyaletten biri olan Guanajuato’da kürtaj yaptıran kadınlar üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıyor. 161 kadın kürtaj yaptırdığı için tutuklandı ve bir süre hapiste kaldı.

156 no’lu yasa anti=kürtaj kampanyasının bir sonucu olarak yürürlüğe girdi; ‘’yakın akrabaların ölümü’’ gibi muğlak bir dilin kullanıldığı yasa canlı doğan bebeklerini öldüren anneleri cezalandırmayı hedefliyordu.

156 no’lu yasa gereğince tutuklanan kadınlar poliste kötü muameler gördüklerini ve ölüdoğan bebeklerinin canlı doğduğunu bildiren ifadelere imza atmaya zorlandıklarını söylediler. Kadınlar ayrıca mahkemenin tayin ettiği avukatların onların savunmalarını sekteye uğrattığını iddia ettiler.

Geçtiğimiz Haziran ayında  hakim  Miguel Valadez Reyes ,  27 yıllık cezasının üçyılını  yatan mesleği hizmetçilik olan Alma Yareli Salazar’ın yetersiz dellilere rağmen cezalandırıldığına karar verdi. Salazar bırakıldıktan sonra bir STD olan  Özgür Kadınlar Merkezi’nin yardımıyla tazminat davası açacağını bildirdi.

La Jornada’nın bildirdiğine göre, üç çocuk annesi olan Salazar,“Beni gözaltına aldıklarında bana hiçbir zaman neyle suçlandığımı söylemediler, beni polis aracına koyduklarında vurmaya başladılar,  ‘orospunun kızı doğruyu söyle’ gibi şeyler söylüyorlardı” dedi.

Salazar’ın bırakılmasının ardından kötü bir propoganda ile karşılaşan Vali. Oliva, Birleşmiş Milletler ve devletin arabulucukla görevli insan hakları kurullarının yardımıyla 156’nolu yasanın yeniden düzenlendiğini bildirdi.  Yeni düzenleme ile canlı olarak doğan bebek, ilk 24 saat içinde öldürülürse ve  suç, sosyal psikolojik nedenlerle işlenmişse verilecek ceza  üç ila sekiz yıl arasında sınırlandırılıyor.  Yasa düzenlemesi 31 Ağustos’da yürürlüğe girdiği için üç yıldan fazla hapiste yatan altı kadın bırakılırken, üçyılını doldurmamış olan yedinci kadın ise affa tabii tutulacaktır. (La Jornada (Meksika) 9/1/10, 9/4/10; Guadalajara Reporter (Meksika) 8/13/10)

Gerek tutuklu kadınların bırakılması gerekse de 156 nolu yasanın iptali için kampanya yürüten (La Jornada 9/3/10) Meksikalı Kadın örgütleri tutuklu kadınların serbest bırakılmasının ardından davalarını yüksek mahkemeye götürerek suçsuz olarak ilan edilmelerini hedefliiyorlar.

(resim: Alma Yareli Salazar)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: