latin amerikan haber yorum

Yıl 2010: Brezilya’da 95 köle işçi kurtarıldı

Posted by lahy 13/09/2010

Brezilya Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, biri başkent Rio de Janeiro yakınlarında diğeri ise Minas Gerais eyaletinde bulunan iki ayrı şeker plantasyonunda kölelik koşullarında çalışan 95 işçi kurtarıldı. İşçilerin günde ortalama 14–15 saat çalıştıkları, içilebilir sudan ve iş güvenliği ekipmanlarından tamamen mahrum oldukları bildirildi.

Yakın zaman önce, bu yılın Mayıs ayında, Brezilya Topraksız İşçi Hareketi başkanı Joao Pedro Stedile, ülkede 25.000 ila 40.000 arası köle-işçi bulunduğunu iddia etmişti.

Brezilya’da 2007 yılında tek seferde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 1.100’den fazla, 2008 yılı boyunca 5.260’dan fazla, 2009 yılında ise 3.000’den fazla köle-işçi kurtarıldı. Özellikle Amazon bölgesinde toprak sahiplerine olan borçları karşılığında para almaksızın çalışmak zorunda bırakılan binlerce köylünün bulunduğu söyleniyor.

Brezilya devlet başkanı Lula Da Silva’nın ABD ile yaptığı anlaşmayla daha da büyüyen etanol endüstrisi ise köle-işçi emeği kullanımında birinci sırada geliyor. Bu anlamda, Lula hükümetinin hem köle-işçiliği sona erdirmeye dönük çalıştıklarına ilişkin açıklamalarda bulunması hem de etanol üretimini teşvik etmesi ciddi bir çelişki olarak beliriyor. [Latinbilgi – S.T.]

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: