latin amerikan haber yorum

Mapuche: ”Açlık grevi en son sonuçlarına ulaşıncaya kadar sürecektir”

Posted by lahy 19/09/2010

Şili’nin Temuco Hapishanesinde açlık grevinde olan Mapucheli tutukluların sözcüsü Eric Millán, Cumartesi günü (dün)  bir açıklama yaparak 35 Mapuche tutuklusunun antiterörist yasaya karşı 60 günden fazla süren açlık grevlerini  eğer görüşme masasına oturulmazsa ” en son sonuçlarına kadar sürdüreceklerini” söyledi.
Sözcü, TeleSUR’a ” Görüşmelere başlamak istiyoruz, bizim isteğimiz budur. Adaletsiz olan, bütün insan haklarını ayaklar altına alan bu yasanın uygulanmaması konusunda görüşmeler olmazsa açlık grevi en son sonuçlarına ulaşıncaya kadar sürecektir”, dedi.

” Yalnızca açlık grevi yoluyla  sesimizi duyurabiliyoruz”

Yerlilerin sağlık durumları ”oldukça kötü, yedi kardeşimiz hastahanelerde yoğun bakımda, doktorlar  organların kasları erittiğini, yürüyemediklerini söyledi”.Sözcü, ayrıca, terörist olmakla suçlanan Mapuchelerin, kendilerinin şiddet kurbanları olduğunu söyledi: ” Ateş altında tutulan bir toplumda yaşıyoruz, terörizm budur ve bunu yaratan Devlet’in kendisidir.”

” Terörist olan Şili hükümetidir, biz kimseyi öldürmedik” dedi.

Şili’nin bağımsızlığının 200.üncü yılını kutlamasıyla ilgili olarak, ” bu ülkenin yerililerinin kutlayacağı hiçbir şey yoktur. İki yüz yıldan beri Şili’nin işgaline karşı direnen bizleri soyup, işkence yapıyorlar” dedi.

Cumartesi günü, 200. yıl kutlamaları sırasında  bir açıklama yapan devlet başkanı Sebastián Piñera, mapuchelerin ” hatalı bir yol izlediklerini…yerli halk ile 30 köylüyü karıştırmamak gerektiğini” söyledi. 12 Temmuz da başlayan açlık grevinin amacı diktatör Auguste Pinochet döneminden kalan antiterörist yasanın kaldırılması ve yerlilerin hem sivil hemde askeri mahkemelerde yargılanmasına son verilmesidir.Anti terörist yasa ile gözaltına alınanlar bir zaman sınırlaması olmadan tutuklu kalıyorlar ve suçlu bulunmaları halinde cezaları üçe katlanıyor.

Piñera’nın açıklaması görüşme masasına oturacaklarını açıkladıktan bir gün sonra yapıldı.

Başkan, 7 Eylül’de Kongre’ye yasanın tartışmalı maddelerinin değiştirilmesi için bir önerge sunmuştu.

Şili Senato’su geçen Salı günü önerilen değişiklikleri yaptı. Mapuche toplumu yapılan değişikliklerin sorunları daha da ağırlaştırdığını söyleyerek yasada ki değişiklikleri red etti.

Uzun yıllar boyunca  Mapuche halkı, topraklarını kereste ticareti yapan firmalar ve büyük toprak sahiplerinin sömürüsüne karşı korumak ve yeniden elde etmek için kitlesel direniş hareketleri düzenliyorlar.
Kaynak: teleSUR
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: