latin amerikan haber yorum

FARC-EP: ” barış görüşmelerine hazırız ”

Posted by lahy 22/09/2010

22 Eylül Çarşamba günü bir açıklama yapan FARC, 40 yıldan fazla bir süredir süren savaşa son vermek için politik bir çözümden yana olduklarını ve herhangi bir önkoşul öne sürmeksizin hükümetle görüşmeye hazır olduklarını duyurdu.

FARC, Başkan Juan Manuel Santoz’un göreve gelmesinden sonraki  olaylarda ölen 40 güvenlik görevlisinin ölümünü gerekçe göstererek yeniden militari plan ve operasyonların gerçekleştirilmesini protesto etti.

FARC medyanın saldırıyı güvenlik güçleri yaptığı zaman başka gerillalar yaptığı zaman başka bir dil kullanarak olayları aktardığını ve tarafsız olmadıklarını belirtti.

FARC trajik ölüm olaylarının son bulması için sosyal problemler ve süren savaşa politik bir çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

Başkan Santoz’un ” manipülasyonlar ve çifte standartlara” bağlı bir politika izlediğini ve bu nedenle de FARC ve güvenlik güçleri arasındaki çarpışmaları kamuoyuna yanıltıcı bir şekilde aktardığını söylüyor.

Farc yayınladığı açıklamada Doncello baskınında ölen iki polisin bir aracın benzin deposunun patlaması sonucu öldüğünü, buna karşılık aynı bölgedeki operasyonlarda uçakların 500 kiloluk bombalar atarak uyuyan gerillaların katl ettiğini bildirdi.

Piedad Córdoba

Açıklamanın ardından bir mesaj yayınlayan Barış için Kolombiyalılar grubu üyesi senatör Piedad Córdoba, FARC’in hükümetle görüşmeler hazır olmasını umut verici olarak niteledi ve ”çözüm barışcıl olacaktır” dedi.

Öte yandan BM’de toplantılara katılmak için New York’da bulunan Kolombiya devlet başkanı Juan Manuel Santos,  bir açıklama yaparak, FARC’a karşı sürdürülen operasyonların devam edeceğini ve FARC,  ” terörist eylemlere” son vermediği sürece  görüşme masasına oturmayacaklarını duyurdu.

Ayrıca, Kolombiya’da güvenlik güçleri, Ekvador sınırında düzenledikleri operasyonda öldürülen 27 FARC-EP (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu) gerillaları arasında örgütün liderlerinden 55 yaşındaki Sixto Cabana’nın bulunduğunu iddia ediyor.

kaynak:TeleSUR

Kolombiya: 22 FARC gerillası öldürüldü
FARC ı savunmak – Miguel U. Rodrigues
Başkan Santos, FARC ile görüşmeye hazırlanıyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: