latin amerikan haber yorum

Chomsky: ”STA, İspanyol sömürgeciliğinden daha zararlı”

Posted by lahy 25/09/2010

México şehri: Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi (UNAM)’ın yüzüncü kuruluş yıldönümü kutlamalarına davet edilen ve kendisne fahri doktorluk verilen Noam Chomsky,  Salı günü verdiği konferansta ”ABD ve Kanada ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşması Meksika’yı İspanyol sömürgecilinden daha olumsuz etkiliyor’ diyerek, binlerce işçinin, bu anlaşma nedeniyle ülkelerini terk ettiklerini söyledi.

Washington’un uygulamalarını eleştiren Chomsky, ABD’nin stratejisinin  işsizlik,, eşitsiz gelir dağıtımı ve sosyal huzursuzluğa yol açtığını vurguladı.

Chomsky, refah düzeyi ölçümlerinin yeniden tanımlanması gerektiğini, insanların tükettiği temel gıda ve tüketim maddeleri esas alınarak hazırlanan mali ve istatistiki cetvellerin daha ilerisine geçilmesi gerektiğini söyledi.

Eğer canlıların yaşamlarını sürdürmelerini istiyorsak bu konuları daha uzun bir süre bir tarafa bırakamayız” dedi.

Chomsky’e göre,  insanlığın önünde, hiç kimsenin görmezden gelemeyeceği iki can alıcı problem vardır: devam eden çevrenin tahribi ve 1945’den bu yana sürekli olarak gündemde olan nükleer savaş tehlikesi.

Bu problemlerle başa çıkmak için yapılan iki önemli uluslarası konferansda, Danimarka, Kopenhagen’de başarıszlıkla sonuçlanan Çevre Konferansı; ve diğeri Mayıs ayında ki nükleer silahları sınırlandırma toplantıları, bir sonuc alınamadı.

Ayrıca, Çin’in Hindistan ile birlikte ne zaman ABD’nin yerini alacağına dair spekülasyonlar yapılıyor ancak her iki ülkede de büyük bir eşitsizlik var, yurttaşlarının çoğunluğu yoksuldurlar.

Bu spekülasyonların görmezden geldiği ancak anlaşılması gereken bir gerçeklik vardır: içteki iktidarın kontrolünde ayrı olan uluslar ve devletler uluslararası ilişkilerde  tek karar verici unsurlar değillerdir, ne de en önemlileridirler, en önemli unsurlar ulusal ekonomileri kontrol altında tutan güçlerdir. Bu nedenle, eğer küresel iktidarın el değiştirmesinden söz edilecek ise, üzerinde durulması gereken tek değişim bu değildir, neoliberalizm yıllarında yoğun bir şekilde hızlanan küresel emek güçünden uluslararası sermayeye  doğru bir değişim de vardır.

kaynak: La Jornada, 21.09.2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: