latin amerikan haber yorum

Chávez: ”Önemli bir zafer kazandık”

Posted by lahy 28/09/2010

Pazar günü yapılan seçimler sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Hugo Chávez, ” önemli bir zafer”  elde ettiklerini vurguladı.

Chávez,  Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV)un 5,42 milyon oy almasına karşılık, Birleşik Demokratik Muhalefet’in  5.32 milyon oy aldığı belirterek, muhalefetin oyların yüzde 52’sini kazandıkları şeklindeki iddialarını red etti. Muhalefet,( Birleşik Demokratik Birlik (MUD))  65 vekillik kazanırken PSUV 98 vekillik kazandı.

Chávez, ” Gerçekler ortadadır: PSUV  5.422.060 oy alırken, onlar (MUD) 5.320.175 oy aldılar.”  Chavez, muhalefetin kendi seçim bloklarında yer almayan  Halkın Seçim Hareketi (MEP), Tupamaros ve  Herkes İçin Vatan (PPT)’ gibi küçük partilerinin aldığı 520.514 oyu kendi hanelerine yazdıklarını vurguladı.

Chávez muhalefetin seçim sonuçlarını bir zafer gibi göstermesinin ” yalan ve manipülasyon” olarak niteleyerek muhalefet ve yorumcularının yalan söylemeye alışık olduğunu söyledi.

Başkan Chávez sosyal, ekonomik, politik, teknolojik programlar ve  toplumsal entegrasyonun hızlandırlması gerektiğini belirtti.Bu nedenle konut sorununu en önemli sorun olarak ele alacaklarını söyledi. Halkın iyi standartlara sahip evlerde yaşaması için gerekli kaynakların sağlanmasını bakanlardan istedi.

Chavez seçimlerden dolayı Venezüella halkı ve görevli kurum ve kişileri kutlayarak, muhalefet’in  “ Daha ne zaman burada, Venezüella’da bir diktatörlüğe doğru yürüdüğümüzü tekrar edip duracağını”  sordu.

Başkan, 2005 seçimlerini boykot eden muhalefet’in 26 Eylül seçim sonuçlarını kabul etmesini, ” devrimin bir zaferi” olarak niteledi. ”Bu nedenden dolayı PSUV militanları seçimleri kaybettiğimiz bölgelerde moral bozukluğuna uğramamalı ülkemizde sosyalizmin inşası için çalışmalarını derinleştirmelidir” dedi.

Muhalefet’in parlamentoya geri dönüşlerini  Chávez’in sonunun geldiği şeklinde yorumladığını hatırlatan Chavez, ” karşı devrimci Birleşik Muhalefet Cephesi’nin seçimlere gidip karşılaşmamız için 2012 yılını beklemesine gerek yok, onları beni görevden alacak bir referendumu gerçekleştirmek için imza toplamaya davet ediyorum” dedi.

Uluslararası destek

Chavez’in seçim sonuçları hakkındaki tespitleri uluslararası yorumcular tarafından da desteklendi:  The Guardian, bazı uzmanların muhalefetin oy oranını yüzde 49.6 olarak saptadığını yazdı.

”’Doğu Üniversite’sinden politik analizci Steve Ellner, ”  Yüzde 50-50 olarak bölünmüş bir ulus gibi gözüküyor ve bu muhalefeti güçlendirecektir.  Eğer Chávez oyların yüzde 53 veya 54’ünü kazansa idi, meclis’i kontrol etmesi konusunda kimse bir şey diyemeyecek idi….Ancak Başkan’ın sahip olduğu çoğunluk sosyalist  programını yürürlükte tutacak. Bu sonuç bir yavaşlamaya yol açabilir ancak onu iş yapamaz hale getirmeyecektir” dedi. (Chávez weakened by elections, The Guardian)

Reklamlar

Bir Yanıt to “Chávez: ”Önemli bir zafer kazandık””

  1. […] https://lahy.wordpress.com/2010/09/28/chavez-onemli-bir-zafer-kazandik/ […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: