latin amerikan haber yorum

Venezüella’da Fabrika Konseyi ve İşçi Kontrolu:Grafitos de Orinoco

Posted by lahy 28/09/2010

Bolivarcı devrim ilk günlerinden itibaren işverenlerin ekonomik sabotajı ile karşılaştı, Hugo Chavez’in çağrısının ardından işçiler fabrikaların bazılarını işgal ederek işçi kontrolü altında fabrikaları işletmeye başladı.  Aşağıda işçi kontrolü deneyimlerinden birinin kısa bir özeti yer alıyor:

Grafitos del OrinocoSekiz ay önce kimse Venezüella’nın güneyinde ki Grafito de Orinoco isimli küçük fabrika’nın Guyana ve Venezüallalı işçiler için işçi kontrolunun bir örneği haline geleceğini tahmin edemezdi.  İşviçrelilerin sahip olduğu bu fabrika Latin Amerika’da ki en büyük çelik fabrikası olan SIDOR için  anthracite ve sıvı graphite, graphite delme parçaları üretiyordu. Ekim 2009’da fabrika sahipleri ile işçiler arasında, işverenin iflas ettiğini ilan edip, ücret ve diğer yardımları ödememesi üzerine ihtilaf başladı.

Henry Escalona, William Ravelo ve Cesar Barreto, ve diğerleri tarAfından yönlendirlen sendika Sintra Grafitos del Orinoco fabrikayı işgal ederek 8 ay sürecek bir mücadele başlattı. Sonuçta hükümet ve Başkan Chavez fabrikayı ulusallaştırarak, devlet ve işçi kontrolü altında  yeniden üretime başladı. Daha ilk baştan itibaren işçilerin fabrikayı yönetmesi temelinde üretimin yeniden yapılandırılması ve bütün kararların fabrika konseyi tarafından alınması kararlaştırıldı. Fabrikanın üretim aşamasındaki ve ofislerindeki işçilerin yaptığı seçimlerle, Rus devrimi sırasında kurulan konseylere benzeyen bir fabrika konseyi kuruldu

Grafitos del Orinoco işçilerin fabrikaları nasıl yöneteceğinin bir örneği haline geldi. Ulusallaştırılmasından bu yana üretici kapasitesinin yüzde 80’i kullanılmaya başlandı; üretim SIDOR, Orinoco demir ve Venelum ile ilişkilendirildi.  İşçilerin almadıkları sekiz aylık maaşları ve yemek kuponları ödendi; çocukları için okul malzemeleri dağıtıldı. Bütün bu başarıların sahibi işçilerin yönetimidir; devlet yada özel bankalardan bir borç almadan  başarıya ulaştılar.  Ayrıca, şirketin hesapları açılarak kapitalist şirket sahiplerinin işçileri sömürerek ve aşağılayarak nasıl aşırı ölçüde kazanç sağladığı sergilendi.

Grafitos del Orinoco’nun geleceği işçiler tarafından belirlenecektir. Sosyalizmin inşasının bir gerekliliği işçilerin üretim araçlarının mülkiyetine sahip olmasıdır; Komutan başkan Hugo Chavez’in önderliğinde bolivarcı devrimin başarıya ulaşması ve sömürülen dünya için bir umut haline gelmesi için bu görevin yerine getirilmesi gerekiyor.
(26 Eylül seçimleri öncesinde Grafitos del Orinoco işçileri tarafından yazılan bu bildiri Hands off Venezuella kampanyası tarafından yayınlandı.)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: