latin amerikan haber yorum

Kolombiya:Komutan Mono Jojoy ”ezilerek” öldü

Posted by lahy 29/09/2010

Kolombiya Ordusu Kuvvetler Komutanı Edgar Cely, FARC-EP liderlerinden Mono Jojoy’un ezilerek öldüğünü açıkladı. Jojoy, içinde bulunduğu sığınağa atılan 7 bomba sonucu tavanın çökmesi nedeniyle ezilerek öldü. “Jojoy” ile birlikte en az 7 gerilla öldürüldü.

Cely, Jojoy’un yakalandıktan sonra kafasına kurşun sıkılarak infaz edildiği ya da medyanın bildirdiği giydiği kazağın düğmelerine yerleştirilen GPS cihazları ile saklandığı yerin bulunduğu şeklindeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Cely’nin bildirdiğine göre, operasyon’un gerçekleştirilldiği gece ”hava bulutlu değildi ve iyi bir ışık vardı.”

Víctor Julio Suárez Rojas, diğer adıyla “Jorge Briceño Suárez” veya “Mono Jojoy”un bulunduğu yerin aylar süren bir çalışma sonucu tespit edildiğini, GPS vericili düğmelerle ilgili haberlerinin bir ”bilim kurgu” ürünü olduğunu belirtti.

FARC saflarına sızarak iki yıldan fazla bir süre görev yapan polis görevlisinin sağladığı bilgilerin operasyonun planlamasında önemli rol oynadığını ve FARC’dan ayrılan 10-20 eski gerillanın verdiği bilgilerinde faydalı olduğunu söyledi.

Ülkenin polis şefi Óscar Naranjo, El Tiempo gazetesine verdiği bir mülakatta, operasyon öncesinde bilgi sağlayan bazı kaynaklara da 2 milyon avro ödediklerini açıklayarak FARC’ın ”içerden çöktüğünü” iddia etti. Naranjo’ya göre ”açılan çatlaklar” FARC içine sızmalarını sağladı.

Cely ve Naranjo bu yıl, 342 FARC savaşcısının öldürüldüğünü, 1.087’sinin örgütten ayrıldığını ve 485’inin de tutuklandığını söylediler. (El Publico)

Mono Jojoy’un naaşını almak isteyen ailesine problemler çıkaran Kolombiya otoriteleri cenazeyi almak isteyen erkek kardeşinin aile bağlarını ispat etmesini istedi.

Kolombiyali yetkililer ve medyanın Mono Jojoy’un ölümü ardından sergilediği sevinç gösterileri Mono Jojoy’un bütün ömrü boyunca savaşarak yaşadığı ve savaşarakta öldüğü gerçeğini bir kenara atıyor. FARC’ın ”binlerce savaşın kahramanı” olarak nitelediği Jojoy’un öldürülmesinin ardından Kolombiyalı yetkililer sık sık yaptıkları gibi kafa karıştıcı ve birbiri ile çelişkili haberleri bir yandan yayarken diğer yandan da yalanlamaya devam ediyorlar.

FARC-EP,  Mono Jojoy’un öldürülmesinin ardından, 51 yaşındaki ”Pastor Alape” olarak tanınan Félix Antonio Muñoz Lascarro’yu onun yerine tayin etti.

Pastor Alape’yi uyuşturucu ticaretini organize etmekle suçlayan ABD makamları yakalanmasını sağlayacak bilgi verecek olanlara 2.5 milyon dolar ikramiye vaat ediyor.

Foto:Pastor Alape

FARC Liderlerinden Jorge Briceño öldürüldü

Kolombiya ”demokrasisi” işbaşında: Senatör ve insan hakları savunucusu cezalandırıldı

FARC-EP: ” barış görüşmelerine hazırız ”

Kolombiya: 22 FARC gerillası öldürüldü

FARC ı savunmak – Miguel U. Rodrigues

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: