latin amerikan haber yorum

Küba: Irkçılık üzerine sorular

Posted by lahy 29/09/2010

Daisy Valera

Küba

Jaime bir tanıdığımdır. Zaman zaman buluşup, kahve içip sohbet ediyoruz.

Jaime bir  mulato, (melez) neredeyse siyah ve orta yapıya sahiptir. Bir bilgisayar uzmanı ve tesisatcılık da hoşuna gidiyor.

Bir kaç gün önce buluşup yeni demlenmiş matelerimizi (Latin Amerika’ya özgü bir çay) içtik, ve konuşacağpımız  çok fazla bir şeyde olmadığı için aklıma ona bir soru sormak geldi.  Küba’nın ırkçı olup olmadığı konusunda ne düşündüğünü sordum.

Jaime sorduğum soruyu biraz tuhaf buldu, kendime itiraf ettiğim gibi böyle bir soru, ancak benim gibi genç beyaz bir kadının aklına gelebilirdi.

Ancak, sorduğum soru nedeniyle bana sahip olduğu ırk yüzünden karşılaştığı durumların bir listesini verdi.

İlk olarak polisin ona nasıl muamele ettiğini anlattı.  Güvenlik görevlilerinin yurttaşları sokakta durdurup kimlik sorduğu hoş olmayan durumu hatırladı, bu beyazlardan daha fazla siyahların karşılaştığı bir durumdur. Ve bu durum eğer  siyah kişi bir yabancı ile birlikte yürüyorsa ciddi bir hale dönüşebiliyor.

Jaime üniversite’den bir yıl önce mezun oldu. Okulda iken e-mail yolu ile yabancılarla arkadaşlık kurdu ve onlar daha sonra Küba’ya geldiklerinden onu ziyaret ettiler.

Ancak çeşitli kereler polis onu yolda durdurdu ve başka bir ülkeden gelen yabancılarla ne yaptığını sordu. Polisin kendisini fuhuşla suçladığını ya da başka bir ülkeden arkadaşlar edinmesinin onun için yasak olduğunu hissetti.

Bir süre önce görünüşünü değiştirmeyi düşündüğünü söyledi ancak buna halen karar vermiş değildir. Saçlarını uzatıp, takılar takarsa, kendisi yabancı ”avına çıkmış” bir siyah olarak görebilirler.

“Küba’da genç bir siyah için  kız arkadaş bulmak bile zordur” dedi.

Caddede, bir  çok beyaz kadın bir siyah erkek geçtiğinde başka yöne bakıyorlar ve arkadaşlar herzaman bir siyah ya da mulato kadını tanıştırıyorlar–  sanki hiç bir zaman bir beyaz kadın beni çekici bulmayacakmış gibi. Bir çok beyaz değişik ırktan  kişilerin evliliklerine küçümseyerek bakıyor.”  dedi.

Son olarak, beyazlara hangi tür müziği sevdiğini söylerken bile kendini tuhaf hissettiğini söyledi;  sanki siyahların dinlemesi gereken müzik  timba veya salsa, fakat hiçbir zaman rock değildir.

Bu Havana’da yaşayan  ırkçı olarak gördüğü bir toplumun içine yerleşmiş olan ve son soruma cevap vermeye çalışırken şaşıran genç bir mulato erkeğin hayatının bir parçasıdır: Bu durumların ortadan kalkması için ne yapmalıyız?

Küba’da öğretildiği şekliyle Leon Troçki Daisy Valera

Race in Cuba: The Politics of Power and Hypocrisy (theroot.com) (İngilizce)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: