latin amerikan haber yorum

Acil: Ekvador’da Darbe Girişimi

Posted by lahy 30/09/2010

Ekvador başkanı Rafael Correa’ya karşı darbe girişimi Perşembe günü bir grup polisin, başkent Quito’da stratejik önemi olan yerleri ele geçirmesi ile başladı. Başkan Correa darbecilerin işgali ettiği askeri bölgeye giderek darbecilerle sorunu tartışmak istedi. Darbeci polislerin başkan Correa ve eşine gaz bombası atması sonucu kısa bir süre başkan ve eşi baygınlık geçirdiler. Correa yaptığı konuşmada ‘Ben buradayım yaptığım değişikliklerden bir adım bile atmayacağım. Cesaretiniz varsa gelin öldürün beni. Başkan olacak bir çok Correa var yerime’ diyerek kararlılığını belirti.

Polis ve diğer güvenlik görevlileri yeni geçen yasa ile alım güçlerinin düştüğünü iddia ederek darbe girişiminde bulundular. Başkan Correa ise son 4 yıl içerisinde polis maaşlarının iki katına çıktığını, yeni yasanın maaşları düzenlemek için çıktığını belirterek gerçek amacın, sağcı muhallefet ve halk harekatı ile yıkılan eski başkan Lucio Guitierrez’ın darbenin arkasındaki asıl aktörler olduğunu iddia etti.

Halka seslenen Correa ‘Bu darbe girişiminin arkasında Lucio Guitierrez var’ dedi. Göz yaşartıcı bomba nedeniyle hastaneye kaldırılan Correa’nın hastane odasına polislerin zorla girerek Correa’ya karşı süikast girişiminde bulunmasından korkuluyor.

Dışişleri bakanı Ricardo Patino Ekvador halkına seslenerek Correa’ya sahip çıkılmasını ve hastaneye giderek Correa’nın olası suikastına karşı barikatlar kurulması çağrısında bulundu. Ordu birlikleri havaalanını işgal ederek bütün uçak seferleri kontrol altına almış bulunmaktalar. Ayrıca ordu ve polis hastane çevresindeki sokakları kapatarak halkın hastaneye ve yakınına girişini engelliyorlar. Parlemonto halen asker işgali altında. Parlementerler halen parlemontoya giremiyorlar. 10 binlerce kişi başkanlık sarayın önünde toplanarak darbe girişimini protesto ediyorlar.

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-11448866

http://www.telesurtv.net/solotexto/senal_vivo.php

Saat 14:00 olağan üstü hal ilan edildi. Komşu ülkeler Correa’ya olan desteklerini kamuoyuna duyurarark darbey karşı olduklarını söylediler. Bölge kuruluşları olan Amerika Devletleri Örgütü (OAS), ALBA, ve UNASUR acil toplantı çağrısında bulundular.

Geçen yıl Honduras başkanı Zeleya yine aynı bir şekilde darbe ile görevden zorla alınmıştı. Honduras’da ve 2002’de Venezuella’da yapılan darbeler ABD tarafından desteklenmişlerdi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Reklamlar

2 Yanıt to “Acil: Ekvador’da Darbe Girişimi”

  1. […] Acil: Ekvador’da Darbe Girişimi […]

  2. […] Acil: Ekvador’da Darbe Girişimi […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: