latin amerikan haber yorum

Ekvador’da Darbe Girişimi ve Geri Tepişi

Posted by lahy 01/10/2010

Ekonomik tedbirleri bahane ederek ayaklanan Ekvador polisi ülkeyi kaosun eşiğine getirdi. Polis havaalanlarını, parlamentoyu, kara yolları gibi stratejik önemi olan bölgeleri ele geçirirken, polis saldırısı sonucu hastaneye kaldırılan başkan Rafael Correa’da rehin alınmış durumda.
Ayaklanmayı, hükümet darbe girişimi olarak yorumlarken ülkede bir haftalığına olağan üstü hal ilan ettiğini açıkladı. Orduyu ülkenin güvenliğinde sorumlu hale getiren hükümet, ayrıca olağan üstü yasaların da ordu tarafından kullanılacağını belirti. Olabilecek mülteci akını için Peru Ekvador ile olan sınırını kapatma kararı aldı.

Telefon aracılığıyla devlet televizyon kanalı Ekvador TV’ye bağlanan Correa ‘Bu bir darbe girişimidir’ dedi. Halen hastanede rehin tutulan başkan Correa teslim olmaktansa ölmeyi tercih ettiğini belirti. Hastaneye akın eden binlerce Ekvador’luyu polis şiddet kullanarak uzaklaştırmaya çalışıyor. Başkan Correa, Ekvador TV’ye yapığı açıklamada ‘Zorla kaldığım odaya girmeye çalışıyorlar. Herhalde bana saldırmak istiyorlar. Ama şunu unutmasınlar asla geri adım atmayacağım. Bana bir şey olursa unutmayın ki benim sevgim ülkem için sınırsızdır. Aileme şunu söylemek istiyorum; bana ne olursa olsun, nerede olursam olayım her zaman onları çok seveceğim.’

Hastanede rehin tutulduğu odasındaki pencereden toplanan halka seslenen Correa ‘Beni istiyorlarsa ben buradayım gelsinler gelebiliyorlarsa’ dedi.

Perşembe sabahı, hava kuvvetlerine ait 150 asker başkent Quito’nun uluslararası havaalanını işgal ederek bütün uçuşları durdurdular. Aynı zamanda yüzlerce asker ve polis başkent Quito, Guayaquil ve birkaç diğer şehirdeki askeri üsleri işgal ettiler. Başkent Quito’ya giriş yollarını da kapatan polis bir çok ara yollardada tekerlekler yakarak araç girişini engellediler. Yine eş zamanlı harekat eden başka bir  polis grubu parlemonto binasını işgal ettiler. Kaos başkent Quito ve bir çok şehirde panik yaratırken bir çok yağmalama olayı meydana geldi. Yüzlerce kişi bankalardaki paralarını çekmek için uzun kuyruklar oluşturdular.

Perşembe sabahı başlayan darbe girişiminde bulunan polislere görüşmeye giden başkan Correa, uzlaşmak için görüşmeler yapmaya çalışırken polislerin saldırısına uğramış ve bir süreliğine bayılmıştı. Yumruklanan ve göz yaşartıcı bomba atılan başkan Correa korumaları tarafından zorlukla kaçırılıp yakındaki askeri hastaneye sığındı. Başkan Correa’nın resmi helikopteri, Correa’yı olay yerinde almak için yaptığı iniş denemeleri her seferinde polis tarafından engellendi. Başkan Correa halen aynı hastanede polis tarafından rehin tutuluyor. Anlaşılan Genelkurmay başkanının karşı çıkması ve başkan Correa’nın korumalarının teslim olmayı red etmesinden dolayı polis henüz Correa’nın olduğu hastane odasına giremedi.

Hastanede telefon araclığıyla bir açıklama yapan Correa ‘Bu bir vatan hainliğidir. Buraya Ekvador’un başkanı olarak geldim. Burada ya Ekvador’un başkanı olarak çıkarım ya da cesedimi çıkarırlar. Üçüncü bir yol yok. Bunları yapanlar bir avuç hain. Polisin maaşları son 4 yılda iki katına çıktı’ dedi.

Başkanlık sarayı etrafında toplanan halka seslenen dışişleri bakanı Ricardo Patino, protestoların sakin ve şiddetsiz bir şekilde devam etmesini ve halka sokaklara dökülmesini önerdi. ‘Kimseden korkmuyoruz, bu darbeyi terz yüz edeceğiz, başkanımızı kurtaracağız’ dedi.

Bütün Latin Amerika liderleri darbe girişimini kınarken, Venezuella başkanı Chavez, Ekvador başkanın suikasta uğrayabileceğini belirti. Washington’da acil olarak toplanan Amerika Devletleri Örgütü, OAS, başkan Correa’ya tam destek kararı alırken Birleşmiş Milletler genel sekreteri Ban Ki-moon Correa’yı destekleyen açıklamasında  ‘Ekvador’da gelişen olaylarda son derece endişeliyiz. Polisin kurallar dışına çıkması kabul edilemez. Ülkenin yasal seçilmiş başkanını ve kuruluşlarını tavizsiz bir şekilde destekliyorum’ dedi.

Ekvador ordusundan sorumlu General Ernesto Gonzalez ‘Biz hukuk devletiyiz. En yüksek otorite olan başkan Correa’ya bağlı ve sadığız’ açıklamasını yaptı.

Bu yazıyı bitirirken başkan Correa’nın askeri birlikler tarafından kurtarılarak başkanlık sarayına götürüldüğünü öğrendik. On binlerce Ekvador’lu ve on binlerce uluslararası dayanışmacı, aktivistin bir gün bile olsa yapıtığı muazam dayanışma ve mücadele örneği görünmeye ve kutlanmaya değer.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: