latin amerikan haber yorum

Correa: ”Darbeciler cezalandırılacak!”

Posted by lahy 02/10/2010

Perşembe günü gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından konuşan Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, ”İç savaş çıkarmak istediler” diyerek, darbe girişimçilerinin cezalandırilacağını duyurdu.

Olaylar Çarşamba günü kabul edilen ve kamu görevlilerinin ikramiye ve yan ödemelerinin yeniden düzenlendiği yasanın geçmesiyle başladı. Yasayı protesto etme bahanesiyle başkent Quito ve diğer şehirlerde alanlara çıkan yüzlerce polis memuru ve havalanını işgal eden bir grup asker ülkede hayatın durmasına ve şehirlerde kargaşa ve yağmalanma olaylarının yaşanmasına yol açtı.

İsyanın başladığını haber alınca başkentteki Emniyet Genel Müdürlüğüne giderek isyancı polislerle görüşmek isteyen Correa, gözyaşartıcı bomba saldırısına maruz kaldı. Çıkan kargaşa da yakın dönem önce ameliyat geçirdiği dizini sakatlayan devlet başkanı Correa, Quito’da götürüldüğü polis hastanesinde isyancı polisler tarafından alıkonuldu.

Başkan Correa darbe girişiminden siyasi rakibi eski devlet başkanı Lucio Gutierrez’i sorumlu tuttu.

Dışişleri Bakanı Ricardo Patino darbeci polislerin olaylar sırasında ” Yaşasın Lucio” diye bağırdıklarını söyleyerek darbe girişiminden dolayı muhalefet lideri Lucio Gutierrez’i suçladı. Gutierrez ise bir yandan Rafael Correa’nin görevden alınması ve ya istifası  için çağrılar yaparken diğer yandan da darbe girişiminden dolayı herhangi bir sorumluluğu olmadığını söyledi.

Ana muhalefet partisi konumunda olan muhafazakar görüşlü Yurtsever Toplum Partisinin başkanı olan Gutierrez, Correa’yı FARC’ı desteklemekten ekonomiyi mahvetmeye kadar bir dizi konuda suçluyor.

Correa, ayrıca, ” Sürekli bir komplo ile karşı karşıyayız. (…) polis kuvvetlerinde (…) sızmalar vardır (…) Güvenlik güçlerine vermek istediğimiz olanaklar her aşamasında çarpıtılarak temsil edildi”, dedi.

Correa darbecilerin polis memurlarını maaşlarının düşereceğine inandırdıklarını belirterek, ulusal polis içinde ”derin bir temizlik” yapılacağını duyurarak, ”Hiçbir hükümet bizim iktidarımız kadar polislerin durumunu iyileştirmemiş, maaşlarını artırmamıştır.” dedi.

Quito’da polis isyanının başladığı 1.no’lu polis üssünde görevli üç polis müdürü, Julio Cueva, Edwin Marcelo Echevarría ve José Ribadeneira tutuklanırken, Ulusal Polis’den sorumlu Komutan Freddy Martínez istifa etti.

8 ölü ve çok sayıda yaralı var

Ekvador İçişleri Bakanı Gustavo Jalkh, olaylar sırasında toplan 8 kişinin öldüğünü bildirdi. 2 polis ve 24 yaşında bir öğrenci olan Juan Pablo Bolaños Quito’da vurularak öldürüldü; diğer 5 kişi ise Guayaquil şehrindeki yağmalama olayları sırasında öldü. Yaralı sayısı ise 200’ün üzerindedir.

Mark Weisbrot:  ”Ekvador’un Correa’sı Honduras’ı aklından çıkarmıyor”

Darbe girişimi hakkında yazan Weisbrot, Correa’nın geçen Haziran ayında  Honduras devlet başkanı Manuel Zelaya‘nın görevden  uzaklaştırılmasının ardından ” Zelaya’dan sonra sıranın bende olduğuna dair bilgi aldık’ dediğini yazdı.

”Perşembe günü, bunun doğru olduğu görüldü. Bazı yorumcular halen meydana gelen olayların muhtemel maaş kesintilerinin ardından kontrol dışına çıkan polis protestosu olduğunda ısrar ediyorlar. Ancak,  dün gece TV’lerinde, silahlı kuvvetlerin Başkan Correa’yı rehin tutulduğu hastahaneden kurtarması sırasındaki  uzun süreli silahllı çatışmaları izleyenler için bu bir protesto izlenimi vermiyordu.  Hükümeti devirmek için yapılan bir girişimdi.” (MW)

Weisbrot, Correa’nın halkın yüzde 67’sinin desteğine sahip olmasının darbe girişiminin başarısız olmasına neden olarak gösterdi. Correa hükümeti sosyal harcamaları artırırken, usulsüz olarak alındığı belirlenen 3.2 milyar dolarlık dış borcu ödemeyi red etti.

Ülkedeki medya’yı kontrol eden sağcı güçler, Correa’yı bir diktatör olarak temsil ederken, ülkeyi Küba’ya çevireceği propogandasını yapıyorlar.

ABD yönetimi Ekvador’da ki darbe girişimini kınayarak, Correa’ya ”tam destek” verdiklerini açıkladı. Ancak, Obama yönetimi geçen yıl yapılan Honduras darbesini desteklemek için elinden gelen herşeyi yaptı. Halen, Brezilya ve Arjantin gibi Güney Amerika devletlerini yeni Honduras hükümetini tanımaları için iknaya çalışıyor.

”Güney Amerika hükümetlerinin korktuğu oldu, geçen yıldan beri Washington’un Honduras’da ki darbe hükümetine desteği bölgede demokratik sol hükümetlere karşı  sağcı darbeleri destekliyor ve meydana gelme olasıklarını artırıyor. Ekvador’da ki bu teşebbüs başarısızlığa ugradı, ancak gelecek ay ve yıllarda başka girişimlerin gerçekleştirilmesi beklenmelidir.” ( Mark Weisbrot: Haunted by Honduras,  The Guardian)

LAHY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: