latin amerikan haber yorum

Ekvador Yerli Hareketi’nden Correa Hükümeti’ne Eleştiriler

Posted by lahy 02/10/2010

Upside Down World‘da yayınlanan söyleşide Ekvador Yerli Hareketi’nin liderlerinden Luis Macas, Correa hükümetine yönelik çeşitli eleştiriler dile getiriyor. “Mevcut politik senaryoların, son 10 ya da 20 yıldır yürürlükte olan senaryolardan esasen farklı olmadığını” belirten Macas, “Ekvador’da durum değişmedi” diyor. “Halk, farklı toplum kesimlerinin çözüldüğü ve parçalandığı zor bir dönem yaşıyor, çünkü hükümet böylesi bir sürece olanak tanıyan bir politika izledi.”

Şüphesiz yerliler ve işçiler hâlâ buradalar. Fakat hükümet, işçilerle ayrışma ve kollektif sözleşmeleri lağvetme sürecine girdi. Buradaki amaç sendikaları yok etmektir. Bu, Correa’nın ileri sürdüğü gibi bürokratik sendikaların yasaya aykırı ayrıcalıklarını alt etmeye dönük bir girişim değil. Emek hareketindeki bürokratik yapı ve imtiyazları bozmanın, sendikaların işçilerin zararına kendilerine bahşettiği avantaları kaldırmanın gerekli olduğu görüşünü ben de savunuyorum. Ancak Correa’nın genel işçi örgütlerini parçalamaya çalışması son derece şeytani bir politikayı temsil ediyor.

Correa hükümetinin Yerli Hareketi’ni aşağılayıcı söylemine dikkati çeken ve Correa’nın kolonyal zihniyeti aşmadığını belirten Luis Macas, hükümetin Ekvador’daki Yerli hareketi’ni yıkmayı amaçladığını belirtiyor: “Niçin? Çünkü Yerli Hareketi, mevcut ekonomik modele, neo-liberalizme karşı ülkede mücedele eden başlıca politik ve sosyal aktördür. Correa’nın gelişme projesi doğal kaynakların sömürüsüne dayalıdır. Oysa kesinlikle farklı bir doğa ana anlayışına sahip olan yerli hareketinde bizler, buna ‘hayır’ diyoruz.” Macas’a göre, dışardan bakıldığında ilerici bir hükümet olarak görülmesine rağmen Correa hükümeti sol ya da sosyalist bir hükümet değil: “bu, ılımlı reformlar ekseninde neo-liberal modele yalnızca birkaç noktada itiraz eden ve böylelikle bütünlüğü içinde modelin sürmesini amaçlayan popülist bir hükümettir. Ekvador’daki esaslı ve radikal değişiklikler bu hükümetten çıkmayacak. Ayrıca sağ bir hükümet olarak da nitelendirilebilir. Geleneksel oligarşik kesimlerle ortaklık yapmadığı bir gerçek. Bu eski oligarşik kesimler süreç dahilinde yerinden edildi. Ancak öte yandan açık biçimde yeni bir burjuvazi doğuyor. Bu yeni burjuvazi hükümetle işbirliği yapıyor ve neo-liberal modeli zarif biçimde yeni bir gelişimcilikle başkalaştırıyor.

Hükümet bir ‘yurttaş devrimi’nden ve şimdi ‘herkese uygun olan bir ülke’den söz ediyor. Ama yüzyıllardır olduğu gibi, ülke açık biçimde yerli toplulukları kapsamıyor.”

Macas‘a göre Correa hükümetinin sağcı niteliğini tanıtlayan bir özelliği de, toplumsal hareketlere suçlu muamelesi yapması. “Önerilen Su Yasası’nı, özellikle hidroelektrik santraller kurma projelerini alalım. Yerli hareketi buna itiraz ediyor, çünkü bu yasada önceden varolan suya erişim hakkının özelleştirilmesine bir karşı çıkış yok. Nüfusun yüzde biri suyun yüzde 80′inini elinde tutuyor. Ne tür bir devrimci hükümet bu durumu değiştirmeyen bir Su Yasası önerebilir ki? Bir devrim halkla başlamak zorundadır. Dünyanın neresinde olursa olsun, değişimin öncüsü halktır. Oysa bu hükümet halkın mücadelesinden kurtulmaya çalışıyor.”

Upside Down World sitesinde yayınlanan söyleşide, Luis Macas‘ın konuya ilişkin yanıtlarından kısaltılarak derlenmiştir. ( kutlu tunca-Sol küre.wordpress.org)

Foto: Luis Macas

Yerli halk örgütü CONAIE’nin darbe teşebbüsü hakkındaki bildirisi

Correa: ”Darbeciler cezalandırılacak!”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: