latin amerikan haber yorum

Brezilya: Kızgın bir şeçmenin düşünceleri-Frei Betto

Posted by lahy 03/10/2010

Frei Betto

TV ve Radyo’da izlediğimiz seçim propogandasına bir bakın.  Hangi gezegende yaşıyorum diye kendime soruyorum.  Adayların birbirini takip eden rahatsız edici görünümleri ile  Roma Kolezyomunda yaşam haklarını elde etmek için savaşan gladyatörlerden  çok farklı görünüp görünmediklerini kendime soruyorum.

Çok fazla yalakalık, birbirini tutmayan vaatler, ana dilimizin bir çok kereler yanlış kullanımı; sonunda hayvanat bahçesinde  yürüyüşe çıkıp, bir bölümden diğerine geçerek, bu kadar çok saçmalık duymaksızın hayvanların çeşitliliğini takdir etmeyi tercih ettim.

Açıktır ki sayısız TV cihazının seçim konuşmaları yapıldığında kapatılmasının bir nedeni vardır: Şimdi politik reformun zamanıdır! Bütün işaretler gösteriyor ki, bu reform hemen şimdi yapılmazsa, bir kez daha, 2011’in başından itibaren  polititik temsilcilerimizi göreceğiz –  kanun yapıcı meclislerde, millet meclislerinde ve senatolarda-  saygıya layık figürler, omuz omuza dayanışma içinde birlikte olacaklar: toplumun çıkarlarını savundukları için seçilen politkacılar değil de  medya’da, spor da, eğlence sektöründe meşhur oldukları için.. seçilenlerdir.

Zavalli Brezilya! Kim Suçlu?  Seçmen mi? Bunu kabul etmiyorum. Suç sorumsuz yakın ilişkilere giren, emlakçı gibi hareket eden, kapılarını oy tahsilatcılarına açan, yalnızca partinin meclisteki pozisyonunu güçlendirmek için adaylar seçenlerdir. Eğer seçilirse ne konuştuğu bile  önemli değil. Önemli olan mümkün olduğunca çok oy almaktır.

Bunlar ciddi bir soruna işaret ediyor: partiler giderek artan bir şekilde toplumun bir parçası ya da kesimini daha az temsil ediyorlar. Kendilerini temsil ediyorlar. Kendi üyelerine hizmet etmeyi amaçlayan politik klüpler haline geldiler. Sosyal tabanlarından ayrılmışlar, bir ideolojiye ihtiyaçları yok, yalnızca çıkarlar sözkonusu.  Ve arkadaşlar arasında eylem birliği esasına göre hareket ediyorlar. Kim seçilirse kazanmayan birine bir görev verdiriyor, maaşta alıyorlar.

Brezilya’nin acil bir şekilde politik sistemini reforme etmesi gerekiyor.  Oyunun kurallarını değiştirmek yeterli değildir. Adam kayırma ve yandaşçılık, kendi çıkarları için devletin kaynaklarını kullanma,  itibarların ticareti ( nasıl bir bakan akrabalarını hükümet mekanizmasına dahil edebilir) temelinde şekillenmiş olan günümüzdeki  politik kültürü değiştirmek gereklidir.

Kanun yapıcı yapılarımızı kim temsil edebilir? Elit kesim, tarım şirketleri, silah satıcıları  ve alkollü içki lobileri, Amazon ve çevresini tahrip edenler ve sorumsuz bir şekilde ülkemizi yabancı sermayeye açanlar mı? Bunlar nufüsün küçük bir kısmıdır, güçlüler ancak azınlıklıktadırlar.

Topraksızlar ve evsizleri kim temsil ediyor?  Sağlıksız ve eğitimsiz olanları kim temsil ediyor?  Yerli halkları, özel ihtiyaçları olanları, gençleri, yaşlıları kim temsil ediyor? Sosyal hareketleri kim temsil ediyor?

Kamusal iktidarın sivil kontrolunu sağlayacak mekanizmalarını,  rüşveti engelleyebilecek, yasaları karşı gelenleri cezalandırıcak  ve  yapısı içinde  eşitsizliğin değişik biçimlerini yaratan ve şiddetlendiren  Brezilya’nın sosyal-politik yapısına karşı ve bütün bunlarla,  mücadele edebilecek olan  yeni bir kültürü yaratmamız gerekiyor.

Herşeyin ötesinde ispatlanmış rüşvet davalarında seçilenlerin görevlerinden alınması politik sistemimiz içinde ilk ana sorunlardan biri olarak ele alınmalıdır. Aynı kişinin  süresiz olarak aday olması, politikaya devam etmesini neden kabul edelim? Hiç kimse birbirini izleyen iki dönemden fazla milletvekili olma hakkına sahip olmamalıdır.

Brezilya’da katılımcı demokrasi’ye doğru hareket etmek için iletişim sistemini değiştirmek gerekir, halk kesimleri kendi fikirlerini özgürce ifade edebilmeli, seçimler düzenleyebilmeli ve halka danışılmalı; seçim kampanyaları hazineden gelen fonlarla yapılmalı, bütçedeki ekonomik politikaların sosyal kontrolü için mekanizmaların yaratılması bunlara dahildir.

Başkanlık seçim kampanyasında,  yalnızca 4 adayın TV’de ki tartışma programına katılma hakkına sahip olmasına ne diyelim. Ve diğerlerine (partilere) ne olacaktır? Yasal ve meşru olarak partilerini temsil ettiler; partinin küçük olması önemli değildi.   Bir demokrasi bütün yurttaşları yasanın önünde eşit olmadan yaşayamaz. Seçmenler yasa yapıcıları olmak için resmi aday olanların herbirinin programlarını bilme hakkına sahiptir.

1985’de diktatörlüğün sona ermesinden bu yana Brezilya’da demokrasi oldukça gelişti. Ancak bir ülkeyi yalnızca yasaları ile değilde bu yasaların nasıl uygulandığı ile birlikte değerlendirmemiz gerekir.  La Ficha Limpia (rüşvetten hüküm giyen politikacıların 8 yıl seçimlere girmesini yasaklayan yasa) yasasının onaylanması,halkın örganize olduğunu ve kendi inandığından çok daha fazlasını yapabileceğini gösteriyor…Sosyal hareketler ve uzantıları program ve önerilerini temsil etmelidirler.

İktidar halka aittir, politikacılar yalnızca halka hizmetle yükümlüdürler.

Frei Betto, “Calendario del poder”,  yazarı, diğer kitapları için:. http://www.freibetto.org/>    Gazetecilik, antropoloji, felsefe ve teoloji alanlarında eğitim gören Brezilyalı yazarın yayınlanmış 51 kitabı vardır.

Brezilya Devlet Başkanı seçimi ikinci tura kaldı

Brezilya: Yeşillerin adayı Marina Silva 3.üncü sırada

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: