latin amerikan haber yorum

Eva Golinger: “Venezüella seçimlerinde ABD müdahale zemini kazandı”

Posted by lahy 06/10/2010

Gazeteci Eva Golinger, Venezüella seçimlerine ilişkin yazdığı değerlendirme yazısında Venezüella seçimlerinin Hugo Chavez’in partisi Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi’yle (PSUV) birlikte ikinci bir kazananının olduğunu, bunun da “ABD müdahalesi” olduğunu vurguladı.

Venezüella parlamentosunda Bolivarcı İttifak’ın 98 sandalyeyle temsil edilecek olmasının mutlak bir kazanç olduğunu belirten Golinger, daha önce Chavist koalisyonun kazandığı Anzoategui’nin kaybedilmesinin ve muhalefetin örgütlü olduğu Tachira ile Zulia eyaletlerinde yeniden muhalefetin kazanmasının oldukça kritik kayıplar olduğuna dikkat çekti.

Küresel ekonomik krizin Chavez hükümeti açısından zor günler yaşattığını belirten Golinger, elektrik ve su kesintileri, enflasyon ve karaborsanın yok edilememiş olmasını da Chavez hükümetinin seçimlerde karşılaştığı duruma yol açtığını belirtti.

Chavez hükümetine karşı yürütülen uluslar arası karalama kampanyasına dikkat çeken Golinger, ancak hükümet bürokrasisi içinde yer alan pek çok bürokratın da bu kampanyaların Venezüella halkının en azından bir kısmı tarafından kabul görmesine yol açtığını belirtti.
Chavez hükümetinin devrilebilmesi için ABD merkezli vakıflardan yapılan muazzam para desteklerinin muhalefetin etkili bir karşı-propaganda yürütmesini olanaklı kıldığına değinen Golinger, muhalefetin Chavez karşıtı bir blok oluşturarak seçimlere birlikte girmesinin de ABD merkezli bir proje dâhilinde gerçekleştiğini belirtti. Golinger, muhalefetin meclisi işlemez hale getirmek üzere uzlaşmaz politikalar izleyeceğini iddia etti.

Son olarak “ABD’nin sadık temsilcilerinin hepsi şu an ülke bürokrasisinde bazı kilit noktaları tutuyorlar” diyen Golinger, ABD’nin muhalefetin meclisin üçte birinin elde etmesine şaşırdığını ama minnettar olduğunu söylerken, Venezüella’da muhalefetin Bolivarcı Devrim sürecini yavaşlatabilecek bir konuma geldiğini ve ABD’nin siyasete müdahalesi açısından da önemli bir kanal açılmış olduğunu vurguladı.

[Postcards From Revolution / Latinbilgi – S.T.]

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: