latin amerikan haber yorum

Venezüella:Cantaura katliamı´nın yıldönümünde PSUV’a karşı protestolar

Posted by lahy 06/10/2010

4 Ekim 2010’de Cantaura katliamının üzerinden 28 yıl geçti.Katiliamın yıldönümünde gerek PSUV içindeki devrimciler, gerekse de insan hakları örgütü Provea katliamın suçlularıınn cezalandırılması için çağrılar yaptılar.

4 Ekim 1982’de Bandera Roja (Kızıl Bayrak) örgütü’ne ait, yaşları 16-30 arasında ki  23 militan Venezüella ordusu tarafından havadan bombalanarak ve daha sonra  karadan yapılan operasyonlarda öldürülmüştü.    Luis Herrera Campins hükümeti zamanında ordu birlikleri ve siyasi polis DISIP elemanlarının katıldığı operasyonda canlı olarak yakalanan gerilla ve militanlar infaz edildiler.

Şehirden gelen militanlar  Alejandro Silva Cephesi’ne bağlı gerillalarla silahlı mücadele taktiği üzerinde tartışmak üzere kırsal bir bölge olan Cantaura’da bir çiftlikte,buluşmuşlardı. Toplantıyı haber alan zamanın Venezüella güvenlik güçlerinin havadan bombalayarak başlattığı operasyonda, kaçmaya çalışan devrimcileri yakalayarak infaz ettiği bildiriliyor.

Katliamın tanıkları, kurbanların aileleri ve devrimci grupların yaptıkları kampanya sonucu 2008 yılında Başkan Hugo Chavez’in emriyle yeni bir soruşturma açıldı.  Kurbanlardan 18’inin mezarları açılarak sorumluların cezalandırılması için yasal çalışmalar başlatıldı.

Kurbanların aileleri,  yoldaşları ve devrimciler imzalı, PSUV soluna ait Aporrea.org’da yayınlanan bildiri de,  ‘Kendini sosyalist olarak adlandıran bir devlet bu katliamın suçlularının cezalandırılmamasına izin veremez. Bugün devrimci sürece katılan bu katliamın bazı subay ve polis sanıkları, ” yukarıdan gelen emirlere uyduklarını” söylüyorlar, ancak öne çıkıp bütün sorumluluklarını kabul edebilirler. Pişmanlık duymayanlar adalet tarafından ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır, Bu türden kriminal olaylara karışanların kamusal alanlarda görev yapmaları ve dokunulmazlık kazanmak amaçıyla seçimlere girerek adaletten kaçmaları kabul edilemez…..Adaletin yerine gelmesi için devrimin 11.inci yılı geçti, fazlasıyla bekledik. ” dediler.

4 Ekim ve  8 Ekim’de düzenlenecek anma ve protesto gösterileri ile Cantaura katliamının sorumlularının yargı sürecinin hızlandırılmasını amaçlanıyor.

26 Eylül’de yapılan parlemento seçimlerinde katliamın sorumlularından biri olarak gösterilen emekli general Roger Cordero Lara”nın Guarico eyaletinden PSUV listesinden milletvekili seçilmesi protestoların merkezinde yer alıyor. Lara, operasyona katılan uçaklardan birinin pilotluğunu yapmış ve daha sonra yapılan bir askeri soruşturmada suçsuz bulunmuştu.

Başkan Hugo Chavez’in  emekli subay ve generallare devlet kademelerinde ve kamu kuruluşlarında görevler vermesi eleştiriliyor. Emekli General Lara’nın PSUV listesinden aday olması seçim öncesinde de gerek PSUV içindeki gerekse de diğer sol kesimler tarafından protesto edilmişti.   Venezüella sağının sık sık başvurduğu  Provea’nın  Başkan Hugo Chavez’e  bir mektup yollayarak Roger Lara’nın milletvekilliğinden ayrılmasını talep etmesi bu konudaki tartışmaları hızlandırdı.

Resim: Geçen sene yapılan anmalarda kullanılan afiş: ” Cantaura, hiç bir zaman başka bir katliam olmasın, yargılanmamaya son, Kolombiya’da ki Yankee üsleri kapatılsın”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: