latin amerikan haber yorum

Evo Morales: “Doğa, ormanlar ve yerli halklar satılık değildir.”

Posted by lahy 13/10/2010

Eylül ayında New York’da gerçekleştirilen Sivil Toplum Kuruluşları toplantısında konuşan Bolivya devlet başkanı Evo Morales, biyo-çeşitliliğin kaynağı olan ormanlık alanların ve yağmur ormanlarının ekolojik sistem ve insanlık açısından taşıdığı önemi ve bugün dünyadaki tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 18′ine ormansızlaşmanın neden olduğunu vurgulayarak, her gün 36.000 futbol sahası büyüklüğündeki ormanın yok olduğunu, böyle giderse bu yüzyılın sonuna kadar yeryüzünde orman kalmayacağını belirtti.

Morales özellikle REDD (Ormansızlaşma ve Ormanların Tahribinden Kaynaklanan Emisyonların Azaltılması) ve onun REDD+, REDD++ versiyonu gibi piyasa mekanizmalarıyla, bazı çevrelerin doğanın metalaştırılmasına yerli grupları ve liderleri inandırmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi. Bu kaygı çerçevesinde Morales, “karbon piyasası”nda Kuzeyli şirketlerin işlettiği bir mekanizmayı da açıklıyor: Buna göre, Kuzeyli şirketlerin kendi emisyonlarını azaltmak ya da ekonomik çıkarları uyarınca Güney’deki “REDD ruhsatları”nı satın almak gibi bir seçeneği var. Böylece, örneğin “gelişmiş bir ülkede” bir tonluk CO2 emisyonu azaltımı için 40 ya da 50 dolar yatırmak zorunda olan bir şirket, “gelişmekte olan bir ülke”de 10 ya da 20 dolar karşılığında bir “REDD ruhsatı” satın almayı yeğleyerek, belirtilen CO2 emisyon azaltımını gerçekleştirdiğini söyleyebiliyor. Bu mekanizma sayesinde gelişmiş ülkeler emisyonlarını azaltma yükümlülüğünü gelişmekte olan ülkelere devrediyor. Bu durumda Kuzeyli şirket Güney’in ormanlarından “ruhsatlı” karbon satın alma yoluyla çok para tasarruf ediyor. Morales’in deyişiyle, “Kuzeyli şirketler sadece emisyonları azaltma taahhütlerini ucuza getirmekle kalmayıp, ormanlarla birlikte doğanın metalaşma sürecini de başlatıyor.”

Morales, ormanların, doğanın ve yerli halkların satılık olmadığını vurgulayarak, yerli halkların köylüler ve dünyadaki sosyal hareketlerle birlikte Doğa Ana Hakları ve İklim Değişikliği Dünya Halkları Konferansı’ndaki öneriler doğrultusunda mücadeleye çağırıyor.

sol küre

Letter from President Evo Morales to Indigenous Peoples: NATURE ‎ -)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: