latin amerikan haber yorum

Ekvador:”Darbe teşebbüsü yeni süresiz savaş doktrininin bir sonucudur.”

Posted by lahy 15/10/2010

Atilio Boron

Mario Casasús

Polítik ve Sosyal Teori Fakültesi -(Universidad de Buenos Aires) öğretim üyesi profesör Atilio Borón (1943) ile Montevideo’dan  Defensores en línea ile telefonla yaptığı görüşmede başarısızlıkla sonuçlanan Ekvador darbe teşebbüsü ve ve  Honduras’da ki darbe hakkında  konuştu.

Plan Cóndor diktatörlüğü’nün uygulanması sonucu sürgüne giden ve  Santiago -Şili’ye geri dönmenin imkansız olduğunu gören Atilio Boron doktorasını Harvard (1976)’da yaptıktan sonra Meksika’ya giderek 1976-1984 yılları arasında orada çalıştı. Atilio Borón  Página 12 gazetesinde (Arjantin) ve Rebelión.org (İspanya)’da köşe yazarıdır.

Defensoresenlinea.com’a   “ ABD’nin Latin Amerika’ya karşı darbe girişimleri yeni süresiz savaş doktrini ve aralarında petrolünde bulunduğu doğal kaynakların elde edilmesi gerekliliğinden kaynaklanıyor, ” dedi.

Mario Casasús Ekvador’da ki hükümet darbesinin Vanezüealla’da ki seçimlerden bir kaç gün sonra ve Brezilya’da ki Başkanlık seçimlerinin arifesinde gerçekleşmesi tuhaf değil mi?

AB.- Hayır, değil.  Emperyalizmin bir şey yapması bekleniyordu.  Başkan Hugo Chávez’i seçim yoluyla alaşağı edemedikleri için herhangi bir fırsatı değerlendirerek onun ittifaklarından birini Brezilya seçimleri öncesinde devirmeleri önemliydi.

MC.- Uluslararası sağ yeniden örgütlenip, yeniden askeri operasyonlara mı başlıyor?

AB.- Kesinlikle. Beş yıl önce neredeyse hiçbir oy alamayan sağ, bugün Venezüella’da 5 milyon oy aldı.  Militaristleşme ABD’den kaynaklanıyor ve burada, paramilitarileri örgütleyerek bunu güçlendiriyor.  Vargas Llosa ve oyun arkadaşlarının aydın dünyası da ”ciddi basının” da yardımıyla oldukça önemli bir rol oynuyorlar.

MC.- Ekvador’da ki darbe tek başına ele alınması gereken bir olay mı yoksa KuzeyAmerika’nın yeni Ulusal Güvenlik doktrini’nin bir bir parçası mı?

AB.- Hayır, ABD’nin Latin Amerika’ya karşı darbe girişimleri yeni süresiz savaş doktrini ve aralarında petrol’ünde bulunduğu doğal kaynakların elde edilmesi gerekliliğinden kaynaklanıyor.

MC. Başkan Rafael Correa‘yı rehin tutan Polis Kuvvetleri’nin arkasında kim vardı?

AB.- Kesin olarak emin değilim ancak,  ABD’nin uşağı olan Lucio Gutiérrez karışmış olmalıdır, bu olaylara kesinlikle karışmıştır.

MC.- Başkan Fernando Lugo‘nun Paraguaylı komutanları görevden alması gerekli mi idi?

AB.- Evet, çünkü aksi durumda yönetemez idi.

MC.- Venezüella ve Ekvador’da bazı askeri liderler hükümete sadık kalırken neden Honduras’da böyle bir gelişme yaşanmadı?

AB.- Bunun bir nedeni Honduras’da ordu’nun ABD elçisi John Negroponte ‘nin görevde olduğu yıllarda yeniden organize edilmiş olmasıdır, başka bir neden de  Honduras’da “caracazo” (1989’da Caracas’da ulaşım ücretlerinin artması üzerine çıkan ayaklanma ordu ve polisin müdahalesi sonucu binlerce kişinin ölümü ile sonuçlanmışdı-LAHY)    gibi silahlı kuvvetlerin halka ateş açtığı travmatik bir olay yaşanmamış olmasıdır.

MC.- Honduras’da yerleşmiş olan askeri darbeyi yenilgiye uğratmak için önerileriniz var mı?

AB.- Honduras’da ki darbeyi yenmek için halkın örgütlenmesi, bilinçlenme, uluslararası destek ve yeterli bir mücadele stratejisi  (…) gereklidir.

MC.- Birleşik Amerika Örgütü OEA yeniden kurmak mı yoksa tümüyle ALBA ve UNASUR‘a güvenmek mi gerekli?

AB.- Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OEA) yapabileceği bir şey yoktur.  İki kutuplu dünyanın sona ermesi ile birlikte öldü. UNASUR ve  ALBA seçeneklerdir, Bolivya ve Ekvador da ki krizlere bir kaç gün içinde nasıl müdahale ettiklerini hatırlayalım.

MC.- Son olarak yakın geçmişte hangi akademik  ve politk forumlara katıldınız? Ekvador’a gitmeyi düşünüyormusunuz?

AB.- Son aylarda bir dizi akademik foruma ve politik faaliyete katıldım; Aralık ayında Ekvador’a gitmeyi düşünüyorum.

Atilio Borón, Programa Latinoamericano de Educación a Distancia en Ciencias Sociales Corrientes, Buenos Aires (Arjantin), ve TNI Yeni Politik Eylemler projesi katılımcısıdır. Aynı zamanda    LatinAmerika Sosyal Bilimler Konseyi (CLACSO)’nun eski genel sekreteridir.

Bir darbe girişiminin arka planı -Korkut Boratav

Evrensel ve Ekvador’da ki halkçı polis ayaklanması!

Yerli halk örgütü CONAIE’nin darbe teşebbüsü hakkındaki bildirisi

Ekvador Yerli Hareketi’nden Correa Hükümeti’ne Eleştiriler

Başkan Rafael Correa Kurtarıldı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: