latin amerikan haber yorum

Chavez:”Lenin ve Troçki’yi yeniden okumalıyız”

Posted by lahy 15/10/2010

M.I. Rudenko Yabancı Diller Devlet Kütüphanesi’nde gerçekleşen “İki Yüzyıllık Latin Amerika Bağımsızlığı ve Bolivarcı Devrim” Forumu, Başkan Hugo Chavez’in iki günlük Rusya ziyaretinin de başlangıcı oldu.

Forum da bir konuşma yapan Başkan Chavez, Lenin’in emperyalizmin kapitalizmin şon aşaması olduğu tezini hatırlatarak, Latin Amerika’nın 200 yıldan beri bağımsızlığı için mücadele ettiğini söyledi. Chavez, hiçbir ülkenin amaçlarına tek başına mücadele ederek ulaşamayacağını söylerek, işbirliği ve dayanışmanın önemini vurguladı..

Venezüellalıların Rus halkının tarihi, şehitleri ve verdiği mücadeleye hayranlıkla baktığını söyleyen Chavez, ” Her zaman Vladimir Ilich Lenin ve rus politikacı ve devrimci Leon Troçki’yi yeniden okumayı öneriyorum, fikirlerinin gömülmesine izin veremeyiz” dedi.

Chavez, bugün, Cuma günü başbakan Dimitri Medvedev ile de özel bir görüşme yaptı. Toplantıda enerji konusunda ve diğer alanlarda işbirliği tartışıldı. Bugün Rusya ve Venezüella yetkilileri Rusya’nın sahip olduğu teknoloji kullanılarak bir nükleer santral kurulması için  işbirliği anlaşması imzalıyorlar. Ayrıca, Chavez’in açıklamasında yer verdiği iki uluslu park, konut, teknik ve askeri işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Chavez, Perşembe sabahı, İtalyan sanatçı Adamo Tadolini tarafından yapılan ulusal kahraman Simón Bolívar‘ın atlı heykelinin açılış törenine de katıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: