latin amerikan haber yorum

Küba’da cinsel taciz

Posted by lahy 17/10/2010

Daisy Valera / Havana

author photo

Geçtiğimiz ay her zaman olduğundan daha fazla boş zamanım vardı.

Benim istediğim için değil de, yeni işime başlamam için gerekli işlemlerin gecikmesinden dolayı idi.

Ve benim için fazlasıyla boş zamanım olması yalnız zaman geçirmem anlamına geliyor- şehrimin bir çok caddesinde yalnız başına yürümek, otobüsle seyahet ve değişik kuruluşları ziyaret, tek başıma.

Belki de daha önce bütün zamanımı erkek arkadaşım veya arkadaşlarımla geçirdiğim için hiç bir zaman şimdi hissettiklerimi hissetmedim: Tacize uğramış olmak.

Açıkcası sokaklar da yalnız başıma yürümek benim için katlanmam gereken bir deneyim haline geldi.

Göründüğü kadarı ile 1959 devriminin üzerinden 50 yıl geçmesi ve Kübalı Kadınlar Federasyonu’nun (FMC) kurulması yeterli değil.

Ada’da ki erkeklerin birçoklarının tavırları hiçte saygılı değil; kesinlikle bizlerin onlarla eşit olduğunu düşünmüyorlar.

Bir şekilde bir kadın olarak göze çarptığımı değil, dikkatle bakılan bir et parçası olduğumu hissettim.

Vucudumun değişik bölgelerini konu eden ağza alınmayacak laf atmalara tahammül etmek zorunda kaldım.

Beni rahatsız ederek bir sokak boyunca yürüyorlar ve hatta bana bir bira ısmarlamayı bile teklif ediyorlar.

Bazen kızgınlıkla onlara tacizci magara adamları diye bağırıyorum, bazende görmezden geliyorum.

Magazinler ve TV’de görmeye alıştığımız yüzlere benzer bir görünüşüm yok, ve genel olarak çok renkli elbiselerde giymiyorum ve hiç makyaj yapmıyorum, buradan çıkardığım sonuç yaşadıklarımın sadece bana özgü olmadığıdır.

Bir çok kadının aynı şekilde tacize maruz kaldığını gördüm.

Halen eskiden olduğu gibi satın alınması mümkün ve erkeğin istediği gibi muamele ettiği bir seks nesnesi konumundayız.

Şehvetli gözler, salya akan dillerin çıktığı ağızlar ve erkekten ziyade hayvan olarak gördüğüm kişilerden gelen kaba dille mücadele etmeye çalışırken ne yapacağımı şaşırıyorum.

Bu tacizlerin tarihsel geçmişlerinin kurbanı olduğunu anlıyorum, cahilliklerinden dolayı bir kadını nasıl etkileyebileceklerini bilmiyorlar, ancak bu benim, tacize uğramamı kabul etmem anlamına gelemez.

Sonunda, bu türden saygısız davranışlar sergileyen erkeklerin bazı ülkelerde olduğu gibi cezalandırılmasını ya da yargılanmasını istemeye başladım.

Ancak bu olmayacaktır. Ne de bu konuda bilinçlenmeyi sağlamayı hedef alan bir kampanya vardır.  Küba’da kadınlar erkeklerle aynı mevkiye sahip değiller, ve bu konuyu esas alan ciddi bir çalışmaya da rastlamadım.

Ancak elli yıldan sonra….artık zamanı değil mi?

kaynak: havanatimes.org

Küba: Irkçılık üzerine sorular (I)

Küba: Irkçılık üzerine sorular II

Küba’da öğretildiği şekliyle Leon Troçki Daisy Valera

Kübalı transseksüellerin sorunları

Reklamlar

2 Yanıt to “Küba’da cinsel taciz”

 1. ga said

  Troçkizmin emperyalist uşaklığı, ajanlığı ve devrim düşmanlığının *kişilerden* değil *ideoloji* lerinden kaynaklandığının bir başka güzel örneği sergileniyor Daisy nin yazılarında.

  Emperyalistlerin ve özellikle kübadan kaçan karşı devrimci ve çoğunlukla beyaz Kübalı faşistlerin Küba devrimine saldırı korosuna Troçkistlerin katılmasında şaşırmak gerekmez. Che Guevaranın dediği gibi onların devrim diye bir tarihi yoktur, sadece provokatörlük ve ajanlıkları vardır..

  Küba da kimse sosyalizmin varlığından bahsetmiyor, ancak bardağın boş olan kısmı ile dolu olan kısımı arasında dengeli bir eleştiri samimi olabilir. Yani Küba halkının , işçi sınıfının, kadınların vb devrimle kazanımları ile , bugün troçkistlerin yaygaracılığını yaptığı *küreselcilik* altındaki diğer latin Amerika ülkelerde (olmayan) kazanımların karşılaştırılması gerekir.

  latin Amerikadan Haberler derken, burjuvazinin ve onların uşaklığını yapan Troçkistlerin bakış açısını sunmak, *alternatif * lik değil , *taraf* ın yaptığı *taraftarlık* oluyor..

  • lahy said

   Yüksek sesle hakaret etmek yerine yazılanları eleştirmenizi salık veririz. Daisy Valera bir Kübalı ve yazıları da Havana Times Org sitesinde yayınlanıyor; iki yıldır faailiyet gösteren bu site Küba otoriteleri tarafından muhalif siteler listesine alınmış değildir; kısacası Kübalılarda siteyi izliyorlar.

   LAHY, herhangi bir şekilde Küba devrimine saldırmıyor aksine Küba devrimini savunuyor. Bunun anlamı devrimin mevcut sorunlarının, gerek başarı gerekse de eksikliklerini yansıtan makalaelere yer verilmesidir.

   Küba devriminin önündeki engel göründüğü gibi bizzat KP bürokrasisidir. Bürokrasinin söylemlerini bir kenara bırakarak devrimci militanların, işçilerin ve KP üyelerinin ne söylediklerini- duyduklarımız bizi huzursuz etse bile- dinlemek daha iyi bir tartışmayı da birlikte getirir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: