latin amerikan haber yorum

Brezilya Sol’undan ikinci turda seçimleri ‘boykot’ çağrısı

Posted by lahy 19/10/2010

Birleşik Sosyalist İşçi Partisi (PSTU) ve  Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL)  Başkanlık adayı Plínio de Arruda Sampaio geçersiz oy kullanma çağrısı yaparken PSOL ve  Brezilya Komünist partisi (PCB)  ” Serra’ya Oy Yok”  çağrısı yaptılar.

Brezilya da 31 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Başkanlık seçimlerinin ikinci turunda sosyalist parti PSTU ve PSOL başkanlık adayı Plínio de Arruda Sampaio boş oy verme çağrısında bulundular. (Oy kullanmanın zorunlu olduğu Brezilya’da geçersiz oy boykot taktiği gibi seçmenlerin mevcut adayları red ettiklerini belirtmek için kullanılıyor)

Seçimlerde 1 milyona yakın oy alan PSOL başkan adayı Plinio Arruda Sampaio ”Ulusa bir Çağrı” yayınlayarak, boş oy kullanılmasını önerdi.

José Serra burjuvazinin daha modern, organik olarak uluslararası sermayeye daha açık, sosyal hareketlere karşı baskıyı daha fazla esas alan kanatının adayıdır.” diyen Plinio, Serra’nın neo-liberalizmini vurgıulayarak, seçilmesi halinde Chávez, Correa ve Morales hükümetlerini zor durumda bırakacağını vurguladı.

Dilma Rousseff’i bir ‘bilinmez’ olarak niteleyen Pilinio, Roussef’in Lula’nın politikalarına devam edip etmeyeceğinin veya sosyal hareketlere karşı daha az baskı, daha çok içine çekme (entegrasyon) politikası izleyip izlemeyeceğinin,, Küba, Venezüella, Ekvador  ve Bolivya ile ilişkilerde ne yapacağının açık olmadığını bildirdi.

Dilma’nın Serra karşısında daha avantajlı olduğunu ancak sosyal hareketleri entegre etme politikalarının kapitalizme karşı mücadeleyi olumsuz bir şekilde etkilediğini vurgulayarak, ” Halkın mücadelesi için yapılması gereken tercih nedir? Açıkca düşman bir hükümetle karşı karşıya gelmek mi yoksa aynı şekilde düşmanca fakat daha kabiliyetli  halkın politik liderlerini yollarından çıkarmak konusunda daha etkili olan bir hükümeti desteklemek mi?’‘ diye sordu.

Plínio de Arruda Sampaio, verdiği yanıtta alınması gereken tek pozisyonun boş oy kullanmak olduğunu vurguladı.

Seçimlerde yüzbine yakın oy alan ancak, işçi sınıfı ve sendikalar içinde örgütlü bulunan  Birleşik Sosyalist İşçi Partisi (PSTU’da bir açıklama yaparak, boş oy kullanma çağrısnda bulundu. PSTU, ”gerek Serra gerekse de Dilma’nın işçilerin haklarına saldıracağı” gerekçesiyle bu kararı aldığını açıkladı.

PSOL’un başkan adayı Plinio, boş oy kullanma çağrısı yaparken, partisi PSOL ise, ”Serra’ya Oy Yok ” çağrısı yaptı ve Dilma Roussef‘e eleştirel oy verilmesi çağrısında bulundu.

Diğer bir gelişmede, aralarında köylü ve topraksızlar hareketi Via Campesina ve MST’ninde bulunduğu sosyal hareketlerin bir araya gelerek Dilma Roussef’i destekleme çağrısı yapmasıdır:

Dilma Roussef’i seçimlerin ikinci turunda destekleme kararı alan sosyal hareketler :Via Campesina Brasil, Movimento dos Atingidos por Barragens- MAB, Movimento das Mulheres Camponesas-  MMC,Movimento dos Pequenos Agricultores – MPA,Movimento dos Trabalhadores Rurais Sem Terra- MST,Federação dos Estudantes de Agronomia do Brasil- FEAB,Assembléia Popular- PE,Centro de Estudos Barão de Itararé Fórum Brasileiro de Economia Solidária,Marcha Mundial das Mulheres- MMM,Movimento Camponês Popular- MCP,Rede Brasileira de Integração dos Povos- REBRIP,Rede de Educação Cidadã Sudeste- RECID, Sindicato dos Engenheiros do Paraná- Senge-PR,Uniao de Estudantes Afrodescendentes-UNEAFRO

Lula ve  Dilma Roussef’e karşı eleştirilerde bulunmalarına karşın Dilma’yı desteklemelerine gerekçe olarak  ” Serra’nın ülkede ki sağcı ve faşist güçleri temsil ettiği” tespitini esas alıyorlar.  Sosyal hareketler Dilma Rousseff’in başkanlığı altında toprak reformunun tamamlanması ve haftalık çalışma saatlerinin 44’den 40’a düşürülmesini hedefliyor, ancak, Dilma Roussef seçim kampanyası sırasında yaptığı açıklamalarda her iki talebi de desteklemekten kaçındı.

Seçimler sırasında sağ bir platformdan çevre sorunlarını esas alarak üçüncü sırada gelen Marina Silva‘nın aday olduğu Yeşil Parti PV’nin önde gelen isimlerinden Fabio Feldman ve Fernando Gabeira,  neo-liberal  Jose Serra’yı destekleme çağrısında bulundular. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan bir toplantıda  Yeşil Parti (PV), hangi partiye oy verecekleri konusunda kararı üyelerinin kişisel tercihine bırakmışdı.

Feldman ve Gabeira’nın yanısıra kendisini destekleyeceklerini açıklayan diğer Yeşil Parti milletvekilleri, belediye başkanları ve politikacılarına teşekkür eden Jose Serra ,  adı geçen PV’li politikacıların kendisiyle ” birlik” olmalarının doğal olduğunu söyledi.

Kaynak:  Brasil/PSOL opta por “ningún voto a Serra”; Plinio defiende el voto nulo Brasil de Fato – declaraciones en portugués]

Brezilya:Dilma Rousseff’in inanılmaz başkalaşımı

Brezilya Devlet Başkanı seçimi ikinci tura kaldı

Brezilya: Yeşillerin adayı Marina Silva 3.üncü sırada

Brezilya: Kızgın bir şeçmenin düşünceleri-Frei Betto

Lula’nın Mirası: İki Brezilya – James Petras

Lula, Amazon’da devasa bir baraj yapımı anlaşmasını imzaladı

Brezilya Seçimlerinde Sosyalist Alternatif

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: