latin amerikan haber yorum

Venezüella: İşçilerin öz yönetimi ve işçi kontrolü için mücadele

Posted by lahy 19/10/2010

Cafe Venezuela’da İşçiler Bürokratlara karşı

Venezüella’da kamulaştırılan ve diğer sosyal işletmelerde, işgal altındaki fabrikalarda işçi öz yönetimi ve kontrolünün sağlanması için PSUV içindeki sosyalist akımlar, özellikle de Marea Soscialist ve Lucha de Clases gibi devrimci marksist gruplar mücadele veriyorlar. 26 Eylül seçimleri sonrasında PSUV içindeki sol grupların parti ve devlet kademelerinde bürokrasiye karşı yürüttükleri mücadele açık bir şekilde yüzeye vurmuş durumdadır. Üst düzey bakanlıklarda ve yerel bürokrasi içinde görevli bürokratlar bir çok örnekte işçilerin öz yönetim ve işçi kontrolünün sağlanması ve işyerlerinde  sendikaların örgütlenmesinin önünde bir engel teşkil etmektedir.

İşçilerin özyönetimi ve kontrolü için mücadele, bir yandan örgütlenme, parti, devrim ve sınıf arasındaki ilişkilerin sorgulanmasını sağlarken diğer yandan da,  Bolivarcı devrim’in  çelişkilerini gözler önüne seriyor. Örneğin Cafe Venezüella’da, işçilerin özyönetimi, sendikal haklar ve işçi kontrolü için, devrimi bir ileri aşamaya taşımak için mücadele eden işçiler ile bürokratlar arasında bir karşılaşmanın yaşandığını  görüyoruz.

Kamulaştırılan bir firma olan Cafe Venezuela kahve üretimi, satışı ve kafeteryalar işleterek faaliyet gösteriyor. Bu yıl işletmeye açılan modern kafeteryaları ‘sosyalist fiyat’ adı altında kahveyi piyasadaki fiyatının yarı fiyatına satarak bir hayli ilgi topladı; kamulaştırılan firmalar içinde başarılı örneklerden biri oldu.

Aşagıda ki kısaltılmış bir çevirísi yer alan bildiri,  Cafe Venezuela´da işçilerin öz yönetimi ve işçi kontrolü için mücadele veren işçiler tarafından PSUV soluna ait olan apporrea.org’da yayınlandı. (15.10.2010)

Devlet bürokrasisinin girişimleri ve fırsatçı burjuvazinin çıkarlarına hizmet eden karşı devrimciler bütün kazanımlarımıza gölge düşürüyor ve  vahşi kapitalizmin pençesinden kurtarılan işletmelerde işçi kontrolü ve gerçekten de sosyalist bir yönetimi engellemeye çalışıyorlar.  Özyönetime sahip işçi sınıfı tarafından verimli üretim  sosyalist bir devletin yaratılmasının temel kıstaslarından biridir.

CAFÉ VENEZUELA’nın işçileri devlet terörizminin yeni bir biçimi tarafından korkutuldu, işten çıkarıldı, baskıya uğradı, işletmelerimizde bir diken gibi yayıldılar ve bize Venezüella yasaları tarafından tanınan serbest örgütlenme hakkını yalanladılar. Çalışma Yasasi altinda tanınmış bir hak olan Bolivarcı bir sendikanın tanınmasını red ediyor, özgürlükleri sınırlandırıyorlar.

Somut işlemlere gelince,satın alma işlemlerimiz sahip olduğumuz plan ile uyum halinde değil, ona karşı,  bu  pazarın en kazançlı köşelerini elinde tutan tekelci arabuluculara çıkar sağlanıyor: bunun bir sonucu olarak Café Venezuela yeşil kahve çekirdeği alımında zor bir durumda bırakılıyor, bu mafyalara yeni fırsatlar veriliyor.

Firmanın anarşik kapitalizminden kurtarılmasında atılan ilk adım Torrefactora Café Venezuela S.A.’ kurulması oldu,  ilkesel ve halkın yanındaki bolivarcı devrimimizin gerçek bir atılımı idi. Firma  Alexis Zerpa tarafından 1985’de,  Trujillo eyaletinin Tabor belediyesinde  kuruldu ve “Café Colonial” markası ile tanınıyordu.  1994’de mali borçlarından dolayı Grupo Latinoamericana Progreso şirkete dahil edildi,… FOGADE la Torrefactora Latinoamericana S.A firması yaratıldı. Bolivarcı devrimin bir sonucu olarak   14-07-2003 ‘de resmi gazete’de yayınlanan 37.731 no’lu başkanlık kararnamesi ile firma kamulaştırılarak Café Venezuela S.A yaratıldı.

07 Aralık 2005’de Gıda bakanlığının girişimi ile Café Venezuela S.A. faaliyetlerine başladı. Burada şirketin makinelerin bozulması, malzeme ve alt yapının çürümesi sonucu 11 yıldır paralize olduğunu belirtmek gerekiyor, işçiler firmanın yeniden üretime başlaması için yapılan planlama ve yatırmlar sırasında, alt yapının kurulmasından.  makinelerin kurtarılmasına kadar bir dizi alanda büyük fedakarlıklar yaptılar ve 2005 yılında Café Venezuela 17 işçi ile faaliyetlerine başladı.


Bu,  Trujillo eyaletinde ki yaygın işsizlikten etkilenen ve mülksüzleştirilen halk için bir umut kaynağı idi. Bugün, firmada 219 işçi çalışıyor;  43 ofis işçisi ve 176 üretim  (61 kadın ve 158 erkek) ve işçilerin 20’si Trujillo eyaletinin Cuicas belediyesinde kurulu la Unidad de Producción Primaria socialista ‘de çalışıyorlar. İşçilerin temsil edildiği işçi konseyi bir ana sözcüye ve bir yedek sözcüye sahiptir. Ayrıca aşağıdaki komitelerde faaliyet gösteriyorlar:  Kültür Komitesi, Spor
Komitesi, kalite Komitesi, Tasarruf Komitesi, Sosyal gelişme Fonu İdare Komitesi ve İşyeri Güvenliği Komitesi ve günümüzde bir konut komitesi yaratma hazırlıkları içindedirler.

Firmanın işçileri için bir yemek salonu ve öz yönetime sahip bir sağlık merkezi vardır. Bu başarılar sosyal ve çalışma koşullarında sağlanan somut refahı gösteriyor ve halkımızın mümkün olan en yüksek mutluluğa ve güzel devrimimizin ilerlemesi için yapılanları yansıtıyor.

Gerçekte işçilerin elindeki sosyal üretim şirketimiz Mayıs 2010 ayına kadar olan bilançosunu, kapasite ve gerçek üretimi (ton/ay)karşılaştırarak  teslim etti; 600 ton kapasiteye sahip ve ayda 500 ton üretim yapılıyor, bu rakam, ulusal pazarda yüzde 9.80’lik bir paya eşittir.  2011’de  7.200.000,00 kiloluk üretim hedefleniyor..bu rakam ürünlerini doğrudan işletmemize satan 10.000’den fazla küçük ve orta çapta kahve üreticisini temsil ediyor.

Bütün bu kazanımlar inşa halindeki sosyal yönetimin bir sonucudur, üreticiyle kapsamlı bir ilişki, zamanında ödeme  ve köylülerimize maliyetine kahve tohumu sağlanması,  topluma verilen önem, Küba-Venezüella önderliğinde gerçekleştirlen sosyal programıyla işletme ve toplum arasındaki statejik işbirliği  sağlanarak gıda güvenliğinin sağlanması …  Café Venezuela ürünlerini devlet petrol kuruluşu CITGO aracılıyla ABD’ye, Belarus Cumhuriyeti’ne ve MPPAT ihracat programı içinde bulunan bütün ülkelere pazarlayarak sağladığımız başarılar arasındadır.

Bütün bunlar için, Bolivarcı devrim için, Komutanımız Hugo Chávez Frías için, zafere ulaşması gereken ülkemiz için: CAFÉ VENEZUELA’da SOSYALİST YÖNETİM VE İŞÇİ KONTROLÜ!


Reklamlar

Bir Yanıt to “Venezüella: İşçilerin öz yönetimi ve işçi kontrolü için mücadele”

  1. […] Venezüella: İşçilerin öz yönetimi ve işçi kontrolü için mücadele […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: