latin amerikan haber yorum

Ekvador: Tutuklu öğrenci açlık grevinde

Posted by lahy 22/10/2010

EKVADOR Üniversite Öğrencileri Federasyonu Başkanı, Marcelo Rivera, 10 aydan fazla Garcia Moreno hapishanesinde tutuklu.

EKVADOR Üniversite Öğrencileri Federasyonu Başkanı, Marcelo Rivera, 10 aydan fazla Garcia Moreno hapishanesinde tutuklu. Rivera, Ekvador hükümetinin baskılarına dikkat çekmek ve özgürlük talebiyle açlık grevine başladığını duyurdu.

Rafael Correa yönetiminin siyasi bir tutuklusuyum” diyen Rivera, davasının Ekvador’daki otoriter rejimin de bir kanıtı olduğunu söyledi. Mücadelesinin işçilerin, yerli halkın, öğrencilerin, öğretmenlerin ve anayasanın demokratik ilkelerini savunan herkesin mücadelesinin bir parçası olduğunu belirten Rivera, Correa’nın yolsuzluğa bulaşanlar için af yolları ararken sürekli yolsuzlukla mücadele edenleriyse hemen tutuklattığına dikkat çekti.

8 Aralık 2009’da Rivera Üniversite Konseyinin aldığı bazı kararlara karşı çıkmak için üniversiteyi protesto eden öğrencilere katıldı. Üniversitenin aldığı kararların protesto edildiği gün üniversite rektörü, protestocu bir grubun arasında kalmış ve başından aldığı bir sopa darbesiyle yaralanmıştı.

Olayın olduğu sırada Rivera üniversitedeydi ve o günün kamera kayıtlarına göre de rektöre yönelik herhangi bir saldırıda bulunmamıştı. Ancak 200 polisin okulu işgal etmesiyle o gün yasa dışı gözlatılar da yapıldı. Ertesi gün çıkarıldığı mahkeme tarafından Rivera, Rektöre saldırmakla suçlandı ve tutuklandı. Savunma avukatları, bir çok etmenin davayı yönlendirdiğini belirtse de mahkeme sürece başladığı gibi devam etti. Yedinci duruşmada mahkeme Rivera’yı, ceza yasasının 164’üncü maddesinin tipik bir örneği olarak kamu personeline terörist saldırıyla suçladı. 10 ayı aşkın bir süredir aynı suçlamayla tutuklu bulunan Rivera, ülkedeki otoriter rejime ve kendi durumuna dikkat çekmek için önceki gün açlık grevine başladığını duyurdu. (DIŞ HABERLER=Evrensel)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: