latin amerikan haber yorum

Küba: Sosyal Demokrat muhalifler ”neo=liberal tedbirleri” red ediyor

Posted by lahy 22/10/2010

Küba’dan gelen haberler, özellikle havanatimes.org gibi siteler ve muhaliflerin bloglarında yer alan görüşler Küba Hükümeti’nin yapısal değişiklik reformlarının emekçi kitleleri  kitleler halinde işten çıkarmalara karşı harekete geçirmesi ihtimalini gündeme getiriyor.  Bu ihtimal gerek sosyalist gerekse de kapitalizm yanlısı güçlerin söylemlerinin birbirine karıştığı bir durum yaratabilir. Böyle bir gelişmenin ilk örneklerinden biri kapitalizm yanlısı sosyal demokrat Arco Progresista grubunun,  Salı günü bir açıklama yaparak Küba hükümetinin yapısal reformlarını  neo=liberalizmin Küba’da uygulanması olarak nitelemesi oldu.  Hem ”vahşi kapitalizme”  hem de ”komünizme” karşı çıkan Arco progresista’nın kitlelerin sosyal haklarını savunmak konusunda ne kadar samimi olduğu şüphelidir,  ancak  kitlelerin ruh halinde ki değişmeyi ya da gelişmekte olan tepkiyi algılayarak Küba hükümeti’ni sol bir söylemle eleştirmeye başladıklarını vurgulamakta fayda vardır.

Ayrıca, Arco progresista’nın eleştirilerinin incelenmesi Küba da parti ve devlet bürokrasisi ile işçi sınıfı arasında ki ilişkinin analizíni gerekli kılıyor. Küba’da neo=liberal reformların uygulandığı gibi bir tez bütün demagojik karakterine rağmen mevcut krizinin bedelini kimin ödediği, devrimin kazanımlarının korunup korunmadığı gibi bir incelemeyi gerekli kılmaktadır. Sosyalizmi, yalnızca burjuvazinin mülksüzleştirilmesi ve kamu mülkiyeti bağlamında gören, sosyalizmin aynı zamanda, işçilerin öz yönetimi, işçi kontrolu ve işçi demokrasisi anlamına geldiğini unutan yazar ve akımlar sınıf=parti ilişkisini incelemeye istekli değillerdir. Bu kesimlerin bütün dikkatlerini mülkiyet ilişkileri üzerine toplarken işçi demokrasisi, işçi kontrolü ve bürokrasinin devrilmesi konularını gerektiği gibi ele almamaktadırlar.  Devlet ve işçi sınıfının çıkarları özdeşleştirildiği zaman Küba’da işçi sınıfının mücadelesi söz konusu bile edilmemektedir. Oysa, olası bir işçi-kitle  hareketlenmesinin sınıf=parti bu ilişkisin bütün çıplaklığıyla gözlerimizin önüne sererek  devrimci gündemin ilk sırasına iteceğini görmek için kahin olmakda gerekmiyor.

Önümüzde ki haftalarda Küba da işçi sınıfı ve parti arasında ki ilişkiyi konu alan makale ve haberlere yer vermeye çalışacağız.

HAVANA – Kübalı sosyal demokrat muhalif grubu Arco Progresista salı günü bir açıklama yaparak, kamu sektöründe çalışan 500.000 işçinin işten çıkarılmasını  Küba’da neo=liberalizmin uygulanması olarak niteledi ve Raul Castro’nun  sosyalist olmadığını iddia ederek, hangi sınıfı temsil ettiğini sordu.

Arco sözcüsü  Manuel Cuesta Morua “ Tüm dünya solu ve sosyal demokrat sol’un hatırı sayılır bir kesimi büyük bir başarısızlık olarak orta çıkan politik bir projeyi destekledi” dedi.

Arco, Küba’nın tek sendikası olan resmi sendika CTC’nin hükümetin borazanı haline gelerek işçi sınıfına ihanet ettiğini söyledi.” CTC  işverenlerin hizmetinde bürokratik bir örgüttür” diyerek Sendika Başkanı Salvador Valdes’in istifasını talep etti.

“Büyük çaplı işten çıkarmalar ve – Küba yuttaşlarından saklanan-  yabancı sermaye ile gerçekleştirilecek yeni projeler, gecikmiş, kaba ve ilkel bir neoliberalizmi teşkil ediyor” dedi.

Arco, Küba da yapılan diğer reformlardan örnek vererek bunları  ”geçmişe ait ‘neoliberal modenleşme ” teşebbüsleri olarak niteledi; sivil toplumun baskı altına alınması ve buna paralel olarak ”askeri ve baskıcı sektörlerde mutlu bir kesim” yaratılması bu uygulamaların örnekleridir, dedi.

Kaynak: EFE, ABC.es

José Bell Lara: Neo-Liberalizm Küba’ya Giremeyecek

Küba’da kapitalizmin yeniden inşası

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: