latin amerikan haber yorum

Venezüella: Anayasa Mahkemesi’ne transseksüel aday

Posted by lahy 24/10/2010

Avukat, öğretim üyesi ve transseksüel eylemci Tamara Adrián transseksüellerin haklarını savunmak ve eşcinsellere karşı  ülkesinin tahammülünün sınırlarını ” test” etmek amacıyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine ( Tribunal Supremo de Justicia ) adaylığını koydu.

Transseksüel, lezbiyen ve feminist bir kadın olarak , ” bazı homofobik  ve bulunduğum toplumsal kesime karşı son derece katı tutumlara sahip kurumlar karşısında sivil haklarımı kullanmanın bir örneğini veriyorum” dedi.

Adrián,  transseksüellerin toplumdan dışlandığını ve mevcut devrimin tutucu olduğunu söylüyor. ” Ben Tamara’yım ancak beni halen Tomas diye çağırıyorlar”, diyor.

51 yaşındaki transseksüel eylemci,  ”  Transseksüeller en sonuncu kölelerdir.. Kimliğimiz dolayısıyla son derece kötü bir köleliğe tabii tutuluyoruz…Transseksüellerin yüzde yetmişi bir eğitime sahip değil, hayat kadınlığı, kuaförlük, barlarda striptiz yapmak” gibi seçeneklere terk ediliyorlar”  diyen, Adrian, bundan dolayı ”toplumun ikiyüzlülüğü ve ayrımcılığını sorumludur”.dedi.

2002 yılında bir operasyonla seks değişikliğini gerçekleştiren Adrian Üniversite de erkeklik ismi Tomas Adrian olarak kayıtlı ve öğrencilerinin, bir erkek beklerken bir kadınla karşılaştığını söylüyor.  Anayasa Mahkemesine adaylığını da yine kimlik kartında yazan Tomás Adrián olarak koydu. Kimliğini değiştirmek için açtığı dava sürüyor.

Adrian 30 yıldan bu yana Universidad Católica Andrés Bello (UCAB) ve Universidad Central de Venezuela (UCV)’de öğretim üyesi insan hakları ve transseksüellerin hakları konusunda uzman.

Ulusal Meclis 15 gün içinde, 404 aday arasından 41 yeni anayasa mahkemesi üyesi ve 32 yedek üye seçecektir.

Kaynak: Disforia De Genero – ”Transexuales Somos Los Últimos Esclavos

Brezilya’da eşcinsellere karşı saldırılar artıyor

Kübalı transseksüellerin sorunları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: