latin amerikan haber yorum

Brezilya seçimlerinde karar günü

Posted by lahy 30/10/2010

Brezilya’da Pazar günü yapılacak olan devlet başkanlığı ikinci tur seçimleri için propaganda dönemi bugün yapılacak olan ve iki aday Dilma Rousseff ile Jose Serra’nın yer alacağı televizyon tartışması ile sona erdi.

Başkan adaylarının katılımcılardan gelen sorulara cevap verdiği dün geceki tartışma da her iki taraf da salonda çoğunluğu oluşturan kararsızlar olarak nitelenen seçmenleri etkilemeyi hedefledi. Serra ile Roussef arasındaki tartışma yumuşak bir havada geçti.

Dilma Rousseff , Başkan Lula döneminde 28 milyon Brezilya’lının yoksulluk çemberi dışına çıktığını, geri kalan 20 milyon yoksulunda kendi başkanlık döneminde gelirlerinin artacağını söyleyerek ekoomik alanda elde edilen başarıları vurguladı.

Jose Serra ise Brezilya’nın hızlı büyümesinin önünde para birimi Real’in fazla değer kazanması, yüksek vergiler ve alt yapı yetersizlikleri gibi problemler bulunduğunu söyleyerek Roussef’in tecrübesizliğini eleştiri konusu yaptı.

Jose Serra Brezilya’da son yirmi yılda yolsuzluk olaylarına karışanların hiçbir zaman cezalandırılmadıklarını söyledi.

Ilk kez 10 Ekim günü televizyon kameralarının önünde yapılan tartışmalarda  Serra başarılı olamadı. Yoğun tartışmalar kamu kurumlarının özelleştirilmesi, din ve kürtaj konularında yaşandı.

135 milyon Brezilyalının oylarıyla seçilecek yeni devlet başkanı, 1 Ocak 2011 tarihinden geçerli olmak üzere Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’dan görevi devralacak.

Seçimlerle ilgili yapılan dört ayrı ankette de Rousseff  önde görünüyor.   Geçersiz oylar hesap dışına çıkarıldığında Rousseff yüzde 12 önde güzüküyor.

Her iki başkan adayı da Lula döneminde uygulanan ekonomik politikayı eleştirmekten kaçınırken yapılan tartışmalarda din ve kürtaj konusunun öne çıkması üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olarak duruyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: