latin amerikan haber yorum

Honduras’da Ölüm Mangaları – David Pérez ve Daniel Trujillo

Posted by lahy 01/11/2010

Honduras’daki Yakınları Gözaltına Alınan ve Kaybolan Aileler Komitesi’ne (COFADAH) göre, Porforio Lobo’nun başkan seçilmesiyle Honduras’daki politik ve sosyal istikrarsızlığın bittiğini düşünenler yanılıyor.

İnsan hakları ihlalleri, politik zulüm ve seçilmiş hedeflere yönelik politik cinayetler gündemde kalmaya devam ediyor, bu ise 2009 haziran darbesinin sürdüğünün bir işareti.

COFADEH genel koordinatörü Berta Oliva, Honduras’da başta öğretmenler olmak üzere muhaliflere suikastler düzenleyen ölüm mangalarının ortaya çıktığını belirtti. Oliva, askeri darbe rejiminin işleyişini sürdüren mevcut hükümete karşı muhalefet yapan 10 öğretmenin öldürüldüğünü açıkladı.

7. “Herbert Anaya Sanabria” Uluslararası İnsan Hakları Kongresi’ne katılan Olivia, Honduras’daki bu “paramiliter gruplar” tarafından kullanılan zulüm yönteminin çok özel olduğunu ifade ediyor. Bu paramiliter grupların doğrudan toplumsal örgütlenmelerin liderlerini değil onların aile yakınlarını öldürdüğünü söyleyen Olivia, böylelikle yürürlükteki rejime muhalif örgütlenmeleri açmaza sürüklemenin amaçlandığını belirtmekte.

Olivia, CAM (Komando Àlvarez Martinez) adında bir ölüm mangasının olduğunu, bu manganın açıkça ve arsız biçimde zulüm uyguladığını bildirdi.

Honduras’da insan haklarının durumu son derece belirsiz, öyle ki Amerikan Devletleri Örgütlenmesi’nin (OAS) bir kolu olan Amerika Ülkeleri İnsan Hakları Komisyonu, “Honduras: derechos humanos y golpe de Estado” (Honduras: İnsan Hakları ve Darbe) başlıklı bir raporda, Honduras devletinin izlediği mevcut politikaların insan hakları ihlallerini kolaylaştırdığına işaret ediyor.

Fiilen 56 insan hakları savunucusu çeşitli silahlı güçlerce tehdit ediliyor. Olivia, bu Orta Amerika ülkesindeki insan hakları ihlalleri sürdükçe, ABD’ye Honduras silahlı kuvvetlerine destek vermemesi yönünde bir talepte bulunması için OAS’a çağrıda bulundu.

Olivia’ya göre OAS’ın bir rapor yayınlanması olumlu bir şey, ancak OAS’ın Honduras’da insan haklarına saygı duyulması şartını bir talep olarak ortaya koyması gerekiyor.

Honduraslı’lar Bir İnsan Hakları Gözlemevi Kurulmasını İstiyor

Kuzey Honduras’da Colón bölgesine faaliyet gösteren Aguán Birleşik Köylü Hareketi (MUCA) başkan yardımcısı Matias Valle Cárdanes şunları söylüyor: “Tenekelerden yapılmış evlerde, berbat koşullar altında yaşıyoruz, temiz su yok, elektirik yok, kötü hava koşulları; tüm bunlar yetmezmiş gibi, son altı aydır gözdağı vermek ve böylelikle toprak hakkımızı gaspetmek için 16 arkadaşımız katledildi.”

Darbeden bu yana insan hakları ihlalleri Honduras’da ciddi ölçüde artış gösterdi. Ayrıca Honduras Latin Amerika’daki en şiddetli ülkelerden birine dönüştü. Cinayet oranı 2004′den 2009′a keskin biçimde yükselerek, yüz binde 39.7′den 66.8′e çıktı. Cinayet olaylarındaki kurbanların yaş ortalaması ise 15-44.

MUCA, bildirilen cinayetlerin ve sürekli tehditlerin, Honduraslı toprak ağaları Miguel Facusse ve Reynaldo Canales’in yasal ya da yasadışı araçlar kullarak 2400 köylüye ait topraklara el koyma planının bir parçası olduğunu belirtiyor.

MUCA genel sekreteri Johnny Rivas’ın açıklamasında şunlar ifade ediliyor: “Son altı aydır askerin ve polisin saldırılarına maruz kalıyoruz, toprak hakkımız ihlal edildi, çoğu durumda yerimizden edildik, ayrıca yoksulluk had safhada, her gün hayatta kalabilmek için hak mücadelesi veriyoruz.” Rivas, “darbeden sonra hepimiz anayasal haklarımızı kaybettik” diyor.

Bütün bunlara rağmen kendilerine yapılan saldırıları bildirmek amacıyla yasal yetkililere başvuran mağdurlar hiçbir olumlu yanıt alamadı ve şiddet felaketi devam ediyor. Şimdi mağdurlar bir insan hakları gözlemevi kurulması amacıyla uluslararası toplulukla işbirliği imkânları yaratmaya çalışıyor.

Benzer biçimde mağdurlar Porfirio Lobo hükümetine güven duymuyor, çünkü onu fiilen Roberto Micheletti hükümetinin bir devamı olarak görüyorlar. MUCA başkan yardımcısı, talepleri için mücadele eden 300 arkadaşlarının gözaltına alındığını belirtti.

Honduras’da yoksul halk topluluklarına yönelik saldırıların sona ermesi acil bir gereklilik, ve uluslararası örgütler binlerce Honduraslı’nın talep ettiği gibi bir insan hakları gözlemevinin kurulması konusunda ağırlıklarını koyabilir. Şayet var olan durum sürerse şiddet daha da büyüyerek, Honduras halkı için yıkıcı sonuçlar üretebilir.

Kaynak: http://mrzine.monthlyreview.org/2010/pt301010.html – 30.10.2010

çev. Kutlu Tunca  (solkure.wordpress.com)

Honduras’da ölüm timleri iş başında

Honduras’da Ölüm Mangaları – David Pérez ve Daniel Trujillo

Honduras: IMF boykota son verdi

Honduras: Öğretmenlerin Zaferi, direniş yükseliyor

1 milyon Honduraslı Kurucu Meclis talep ediyor

Honduras’da Toplu Mezarlık Bulundu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: