latin amerikan haber yorum

Venezüella’da kamulaştırmalar sürüyor

Posted by lahy 02/11/2010

Başkan Chavez, Pazar günü, Alo Başkan programında Sidetur firması ve 6 emlak projesinin kamulaştırldığını açıkladı. 8 Emlak projesi de , ”orta sınıfı sömürdükleri” gerekçesi ile geçici olarak devlet kontroluna alındı.

Chavez,  daha önce 25 Ekim pazartesi günü ABD’li firma Owens Wills’a ait cam şişe fabrikasının da  ulusallaştırıldığını açıklamıştı.

Başkan Chavez’in ulusallaştırma kararını açıkladığı Siderúrgica del Turbio (Sidetur), inşaat sektöründe kullanılan demir çubukların yüzde 40’ını üretiyor ve demir artıklarının atıldığı büyük arazilare sahip..

Sidetur’un fabrika ve depoları Bolivar, Lara ve Miranda eyaleletlerinde bulunuyor.

Alo Başkan programında konuşan Bakan José Khan, alınan kararın stratejik bir öneme sahip olduğunu ve ülke de inşaat sanayinin gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Başkan Chavez ayrıca, 6 inşaat projesinim ”orta sınıfın sömürdüğü, burjuva sınıfın halk için inşaat yapmadığı” gerekçesiyle kamulaştırıldığını açıkladı.

Kamulaştırılan projelerin devlet tarafından tamamlanacağı, peşinat ve taksit ödeyen alıcıların haklarının devlet garantisinde olduğunu açıkladı.

Trujillo eyaletinde kurulu ABD’li Owens İllionis firmasına bağlı cam ürünleri üreten fimanın kamulaştırıldığını açıkladı. Başkan yardımcısı Elías Jaua ABD’li firmaya adil bir tazminat ödeneceğini açıkladı.

Owens İllionis’de İşçi muhalefeti

Owens İllionis kamulaştırmasının bu kuruluşun işçilerine danışılmaksızın gerçekleştirilmesi işçi hareketinin bölünmesine yol açtı. Kamulaştırma kararının ardından Owens İllionis’de çalışan 800 işçi haklarının korunma altına alınmadığı gerekçesi ile protesto da bulunarak fabrikayı işgal etti. Yapılan görüşmeler sonrasında  fabrika da üretim yeniden başladı.

Fabrika’nın Bolivarcı işçiler Sendikası sözcüsü Jean Carlos León,  ilk aşamada ortaya çıkan belirsizlikleirn görüşmeler yoluyla giderildiğini ve kamulaştırmayı desteklediklerini açıkladı.

Venezüella’da  ulusallaştırmalara karşı çıkan sağ kesimler her fırsatta muhalefetlerini gösteriyorlar: ulusallaştırmaları kaynakların boşa harcanması, üretim ve yatırımda düşüklük gibi nedenlerle başarısızlık örnekleri olarak göstererek red ediyorlar.

Ulusallaştırmalara soldan yapılan eleştiriler ise bürokratik karakter, işçi katılımında problemler ve ulusallaştırlan işletmelerde işçilerin öz yönetimi ve kontrolü, sendikaların bağımsızlıklarını koruması gibi konularda yoğunlaşıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: