latin amerikan haber yorum

Resimlerle sendika ağalarının kurbanı Mariano Ferreyra için protestolar

Posted by lahy 04/11/2010


Marie Trigona
Arjantin’de bir işçi sınıfı eylemcisi demiryolları boyunca meydana gelen bir uzlaşmazlık sonucu  20 Eylül’de vurularak öldürüldü. Öfkeli halk toplulukları ülke çapında protesto eylemlerinde bulundular. 

Maktul 23 yaşındaki , İşçi Partisi militanı Mariano Ferreyra idi. Tren hattını bloke etmek istedikleri için işlerinden atılan taşaron işçilere destek vermek için onlarla birlikte yürüyordu.

Şahitlerden biri Mariano vurulduktan sonra bir kişinin ” bir solcu eksildi” dediğini duymuş…. Mariano Ferreyra politik yaşamına 14 yaşında Troçkist partinin yerel bir komitesinde başladı.  Mariano’nun ölümünden sorumlu olan sarı sendika  Başkan Cristina Fernandez de Kirchner‘in Peronist hükümeti ile bağlantılıdır.

“Sendika bürokrasisi”  Arjantin’in sendikalalarının yapısını tanımlamak için herkesin kullandığı bir tanımlamadır. Yolsuzluklara karışan sendika liderleri işçilerin muhalefet listelerine oy vermesini engellemek için şiddete başvurmaktan kaçınmıyorlar.

Uluslararası Çalışma Hakları Forumu Arjantin’de ki Kraft Korporasyonu örgütlenme hakkını çigneyen en kötü firmalardan biri olarak niteledi. Gıda işçileri sendikası işçilerin taleplerini desteklemedi. Geçen yıl Kraft Subway İşçileri ve gazino işçileri bağımsız bir sendika kurmak için  resmi sendikalardan şiddetli saldırılara karşı kendilerini savunmak zorunda kaldı.

Neoliberalism ile özdeşleşen taşaron işçilik gerek kamu gerekse de özel sektörde yaygın bir şekilde uygulanıyor. Tren hatlarında görev yapan işçiler işçi sağlayan taşaron firmalar tarafından geçici olarak kiralanıyor.  Şirket işçilere daha az para ödüyor, haklarını kısıtlıyor ve işçiler sürekli olarak değişiyor. Tren işçileri sendikası bilet satışlarından pay aldığı için bu sistemden faydalanıyor ve firmanın çıkarlarını korumak sendikanında çıkarınadır.

Maktulun bir arkadaşı olan Marcelo Adrian, sarı sendikaların yapısı işverenlerin çıkarlarını koruyor. ” sorumlu olan devlettir. Bürokratik sendikalar …ve Polis suç ortaklarıdır. Tren taşımacılık sendikası , yeşil listesinden 40 serseri bize saldırdı. Bu planlanmış bir saldırı idi ve daha önce de taşaron işçilere karşı saldırılar olmuştu. ”

İşçi Partisi’nin gazetesi: İşçilere karşı bir suç.

Olayın diğer kurbanı kafasından vurulan 61 yaşındaki Elsa Rodríguez’in durumu ciddidir. Rodríguez 7 yıldan fazla bir süredir İşçi Partisi saflarındadır. Yürüyüş sırasında ağlayan kızları sorumluların cezalandırlmasını talep ettiler.

Diğer kurban, kaba et ve bacağından vurulan  Nelson Aguirre   Mariano Ferreyra’nın katilerinin cezalandırlmasını talep eden bir pankart taşıdı.

Şehir merkeiznden banliyölere giden trenleri işleten ve hükümetten sübvansiyon alan özel şirket en az 600 işçiyi işten çıkardı. 40 işçinin kovulması 20 Ekim’de ki protestoların nedeni idi. Tren sendikarında ki muhalif   “mor”  liste grubu işçilerin daimi kadroya alınması ve taşaron işçi kiralanmasına son verilmesi için kampanya yapıyordu.

60.000’den protestocu bir araya gelerek  Ferreyra’nın katlini kınadı, antidemokratik sendika uygulamalarına son verilmesi ve eylemcinin katillerinin cezalandırlmasını talep ettiler. Öğrencilerin giydiği tshirt’ün üzerinde ki yazı: Ben Mariano’yum.

Mariano Ferreyra’nın tarihi ve kaderi iki eylemci olan Maximiliano Kosteki ve  Dario Santillan ile bağlantılıdır; her ikiside Avellenşda banliyö hattındaki bir istasyonu bloke etme eylemi sırasında vuruldular. . Genç Ferreyra 2002′ de ki eyleme de katılmış idi ve  sekiz yıl sonra Avelleneda  istasyonunda bir kaç sokak ileride tren hatları üzerinde vuruldu.

Demokratik sendika temsili için savaşan delegelerin çeşitliliği giderek büyüyen tabandan gelme işçi sınıfı eylemciliğini yansıtıyor.  Tabandan gelen bu hareket, resmi sendika liderlerinin  şiddete  ve yolsuzluklara dayalı eylemlerine rağmen güçlenerek büyüyor.

“İşçileri öldürme gelenegi son bulacak! Mariano Ferreyra burada!”

Arjantin: Ferreyra davasında 3.üncü tutuklama

Arjantin: Ferreyra’nın katilleri mahkemede

Arjantin: Hasta la victoria, siempre, Compañero Mariano!

Arjantin: Partido Obrero üyesi sendika bürokrasi tarafından öldürüldü;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: