latin amerikan haber yorum

Arruda Sampaio: ”Lula’nın oynadığı rol Brezilya’da solu bitirmek oldu”

Posted by lahy 05/11/2010

Plínio de Arruda

Uzun yıllar politik mücadele içinde bulunan 80 yaşındaki  Plínio de Arruda Sampaio 2010 başkanlık seçimlerinde Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL)’nin başkan adayı idi.  Bir milyondan daha az oy aldı, ancak,  Brezilya İşçi Partisi (PT)’in  sözde solculuğuna karşı sol bir altenatifi savunmayı başardı. Israrlı bir şekilde gerek Dilma gerekse de Serra’nın ”sermaye tarafından desteklenen adaylar” olduğunu vurguladı.

Dilma’nın zaferi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Brezilya halkının yanılsamalarının bir sonucu olarak  Dilma’dan çok Lula’nın bir zaferi olduğu fikrindeyim. Brezilyalılar tanımadıkları ve savunabilecek hiç bir perspestifi olmayan bir bir kişiyi seçtiler.  Hükümeti halkın beklentilerini karşılayamaz ve son derece heterojen bir koalisyon kuracaklardır, bunun anlamı brezilya politikasındaki çatlakların derinleşmesidir.

Dilma ve Lula hükümetleri arasıında nasıl bir fark olabilir?

Lula ile çok uluslu tekeller ve bankalar daha çok gelir elde ettiler.

Dilma’ya gelince, bir bilinmez, kimse onu tanımıyor, bilmiyorum.

Dilma ile Serra arasında gerçek bir farklılık olmadığı konusunda eminmisiniz? Sol bir perspektiften kötü ile kötünün kötüsü arasında bir tercih mi söz konusu idi?

Sosyalist perspektifimizden bakınca, kitlelerin bilinçlenmesi can alıcıdır , bu  organize olmak için kimlerin sömürücüler olduğunu bilmek ve sonra da devrimi gerçekleştirmek demektir.  bu anlamda, evet bazı kesin farklılıklar vardır: Serra’nın politikası sosyal hareketlere karşı daha baskıcı olacak idi. Ancak PT’nin yaptığı da, Topraksızlar Hareketi (MST) örneğinde görüldüğü gibi,  bu hareketleri bölmek ve yozlaştırmaktır. Böylece gerçekte, Lula seçeneği daha kötüdür, bunun nedeni halkın bilinçlenmesinin önünde bir engel olmasıdır. Bundan dolayı  boş oy kullanmak en doğrusu idi, bu hoşnutsuzluğu dışa vurmanın tek yolu bu idi.

Lula hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gelişmekte olan ülkelerin tanrıdan isteyecekleri bir başkan. Açık olan şudur: daha fazla para kazanan bankaların ve çok uluslu tekellerin çıkarlarını herşeyin üzerinde tuttu. Lula’nın oynadığı rol, Brezilya’da solu bitirmek oldu, bu anlamda, başka Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi kapitalizmin çıkarlarına boyun eğmeyen bir solun yükselişi imkansız hale geldi.

Lula döneminde kimler en kazançlı çıktılar’?

Tarim işletmeleri, işlenmemiş ürünler, madencilik..  Yeni sömürgeciliği yeniden formüle eden bir politikadır, 1930 öncelerine bir geri gidiş söz konusu oldu:  etanol için şeker kamışı üretimi, soya vb. Her seferinde dışardan daha fazla ithal gerekiyor. Lula’ya yapılan ana eleştirilerden biri budur.

Ancak olumlu söz söylebileceğiniz alanlar yok mu? örneğin dış politika?

Lula gayet iyi iki danışmana sahipti: Celso Amorim ve Samuel Pinheiro Guimarães [ dışişleri bakanı ve Startejik Planlama bakanı]. Burada,  Latin Amerika’da sonuç olumlu idi; daha fazlasını yapabilirlerdi, olumlu işleri komşularımıza yaklaşmamız oldu. Sorgulanması gereken İran anlaşmazlığında oynadığımzı rol oldu. Neden oraya gittik? Brezilya kendisini zor duruma düşürdü.

Brezilya’nın kalkınmayı çevre’nin korunmasının önüne çıkarmasını da eleştiriyormusunuz.

Amazon’un zenginliğini savunmamak saçma olur,  örneğin buradaki  göz kamaştırıcı çeşitlilik ilaç sanayine akıl almaz faydalar sağlayabilir. Mamafih,  bu hazine yüksek bir büyüme hızı yakalamak için kereste ve tarım tekellerine feda ediliyor.  Ancak, GYSMH yüzde 10 artarsa halk daha iyi yaşayacak gibi bir şey söylemek istemem: bu yanlış bir düşünce. Nasıl dağıtıldığına, yuttaşların hayatlarında bir düzeltme sağlayıp sağlamadığına bağlıdır.

Sosyal kriz kendisini şehirlerdeki durmayan şiddet olaylarında gösteriyor.

Şiddetin kökeninde büyük sosyal eşitsizlik vardır: bu ortadan kalkmadığı sürece suç da ortadan kalkmayacaktır. Ancak bu uzun bir zaman alacak ve şiddet olayları şimdi buradadır: hali hazırda buna karşı mücadele etmek gerekiyor. Ancak silahlarla değil, çünkü şiddet yalnızca daha fazla şiddete yol açıyor.Askeri diktatörlük döneminde eğitim gören, fakirliği suç ile özdeşleştiren güvenlik güçleri, polisi yeniden eğitmek ve bu yapıları yerel komitelerin kontrolü altına koymak gerekiyor.(02.11.2011)

Kaynak: Nazareth Castro/ elpublico.es, Çeviri: Erol Yeşilyurt (Lahy)

Brezilya Seçimlerinde Sosyalist Alternatif

Brezilya Sol’undan ikinci turda seçimleri ‘boykot’ çağrısı

Brezilya:Dilma Rousseff’in inanılmaz başkalaşımı

Brezilya: Kızgın bir şeçmenin düşünceleri-Frei Betto

Lula’nın Mirası: İki Brezilya – James Petras

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: